Ilustrační FOTO - Pixabay

Zahraniční lékaři budou mít méně pokusů na zkoušku

Zahraniční lékaře zřejmě čeká změna podmínek aprobační zkoušky, po jejímž absolvování by mohli pracovat v ČR. Budou se moci o její složení pokusit maximálně čtyřikrát, rozložit by si ji ale mohli do dvou dnů. Změnu přináší novela, kterou zdravotnický výbor horní komory doporučil schválit beze změn.

Rozdělení čtyřdílné zkoušky do dvou dnů má podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) přispět k tomu, aby ji lékaři z ciziny mohli zdárně složit. Je tak v zájmu nemocnic, které se potýkají s nedostatkem lékařů. Omezení pokusů má zabránit tomu, aby zahraniční lékaři žádali »donekonečna« o uznání jejich schopností léčit české pacienty.

Novela měla původně na návrh Senátu pouze v zákoně o zdravotnických povoláních zrušit podmínky vzdělávání pro terapeuty a specialisty čínské medicíny. Důvodem je to, aby tyto formy pomoci nebyly hrazeny pojišťovnami. Zákonodárci se shodovali s Vojtěchem na tom, že čínskou medicínu by měl upravit samostatný zákon o léčitelích, který chystá ministerstvo zdravotnictví předložit v první polovině příštího roku. Zda k tomu skutečně dojde, je ale otázka. Původně ministr sliboval návrh předložit do konce tohoto roku. Stínová ministryně zdravotnictví Soňa Marková (KSČM) již tehdy o splnění tohoto slibu pochybovala. »O předložení takového zákona se mluvilo opakovaně, ale nikdy nedošlo ani jen k náznaku přípravy takového návrhu,« řekla našemu listu.

Sněmovna novelu doplnila o návrh, aby roční nemocniční praxi jako podmínku pro nové zdravotnické záchranáře nemuseli absolvovat řidiči záchranných vozů, kteří vykonávají tuto práci nejméně pět let. Podobně by měly být upraveny rekvalifikace zdravotních sester na zdravotně-sociální pracovnice nebo požadavky na dětské sestry, klinické logopedy či psychology. Na návrh Jiřího Maška (ANO)se do novely dostalo také ustanovení, aby si stanice protialkoholní a protitoxikomanické záchytné služby mohly najmout odborné lékaře z jiných zařízení.

Použití poukázek na živobytí čeká další změna

Výbor se zabýval také novelou o pomoci v hmotné nouzi. Senátoři chtějí rozšířit okruh lidí, kteří by třetinu až dvě třetiny příspěvku na živobytí nedostávali v poukázkách, ale znovu výhradně v penězích. Měly by mezi ně patřit osoby pečující o postižené. O rozšíření žádal předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Podle něj tito lidé, kteří se plně věnují péči o blízké, nemají být cejchováni a zatěžováni dokazováním, že na dávku mají nárok. Výbor také navrhuje, aby doplatek na bydlení mohly v případě potřeby získat lidé ze zařízení služby následné péče.

Úřad práce nyní musí dávat potřebným lidem poukázky od loňského prosince. Zákonodárci toto opatření zavedli ve snaze zamezit zneužívání dávky. Lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí přes půl roku v posledním roce, dostávají v poukázkách 35 až 65 procent této dávky. Za poukázky si mohou koupit potraviny, základní drogistické potřeby, dětské a lékárenské zboží, školní potřeby a oděvy, nikoli cigarety nebo alkohol.

Nově by dávku v penězích měli dostávat lidé s těžkým a nejtěžším zdravotním postižením, invalidé ve třetím stupni a senioři starší 70 let. Výhradně v hotovosti by se měly vyplácet také částky na živobytí zvýšené kvůli dietnímu stravování. Proti tomu vystupovala ve Sněmovně stínová ministryně práce KSČM Hana Aulická Jírovcová. »Mám obavy, že nám budou razantně narůstat počty klientů na hmotné nouzi, kteří budou mít najednou potvrzený dietní problém a dietní stravování,« uvedla. Pouze v penězích mají dávku dostávat lidé s příspěvkem na živobytí do 500 Kč měsíčně, lidé, kteří jsou celý měsíc v nemocnici, a lidé s omezenou svéprávností.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 4 hlasy.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.