Ilustrační FOTO - Pixabay

Brexit by teď neprošel

Kdyby se konalo další referendum o Evropské unii, Britové by odhlasovali, že v nynější osmadvacítce zůstanou.

Vyplývá to z průzkumu pro stanici Channel 4, který byl zveřejněn. Pro setrvání v Unii by se vyslovilo 54 % voličů, proti by bylo 46 % dotazovaných, ukázal průzkum společnosti Survation.

Britové se v dosud jediném referendu 23. června 2016 vyslovili pro odchod z Evropské unie. Pro brexit hlasovalo 51,9 % voličů, což bylo přibližně 17,4 milionu lidí. Britská premiérka Theresa Mayová již několikrát odmítla, že by se o brexitu mohlo hlasovat znovu.

Zastánci brexitu uvádějí, že již předchůdce Mayové David Cameron během kampaně před hlasováním říkal, že rozhodnutí bude konečné a nepůjde ho nijak zvrátit. Proto by premiérka měla pokračovat v řešení odchodu země z Evropské unie. Podle druhého tábora ale vize Mayové ohledně brexitu nebyly součástí tehdejšího hlasování v roce 2016 a veřejnost by tak měla dostat ještě jednu možnost hlasovat teď, když už jsou známy podmínky odchodu z EU.

Společnost Survation pro průzkum vyzpovídala po internetu 20 000 lidí. Průzkum se uskutečnil mezi 20. říjnem a 2. listopadem.

Vystoupení Británie z EU je plánováno na 29. března 2019. Dohoda o odchodu stále není dořešená, podle Mayové už nicméně panuje shoda na 95 % textu. Nedořešená zůstává zejména otázka režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Zítra bude spuštěna kampaň za druhé referendum s názvem Byznys pro lidové hlasování. Kampaň podpořilo přes 70 britských obchodníků a podnikatelů. Varují před hospodářskými škodami v případě neřízeného či destruktivního brexitu. Obavy sdílejí mimo jiné někdejší šéf pojišťovny Lloyd’s of London John Nelson, bývalý šéf společnosti Marks & Spencer Paul Myners či zakladatelka portálu Lastminute.com Martha Foxová.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.