Ilustrační FOTO - Pixabay

Vinaři se radují z nadprůměrné úrody

Letošní úroda hroznů je nadprůměrná, jejich kvalita je až na rané odrůdy navzdory obavám z vlivu horkého počasí výborná. Shodují se na tom zástupci Vinařského fondu i Vinařské unie, která sdružuje největší výrobce vína v ČR.

»Množství sklizených hroznů je oproti desetiletému průměru o cca 30 procent vyšší. Po dvou, na množství sklizených hroznů horších letech, se jedná o nadprůměrnou sklizeň,« uvedl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Vinobraní na jižní Moravě skončilo s posledním říjnovým týdnem, díky teplému počasí ale mnohde začínali sklízet o několik týdnů dříve. Od začátku srpna sklízeli hrozny ti, kdo je chtěli primárně zpracovat na burčák.

»Opravdu rané sklizni napomohly teplé jarní měsíce. Díky nim rekordně brzy vykvetla réva. Většina vinařů sklizeň ukončila v posledním říjnovém týdnu, včetně pozdních odrůd. Někteří ještě čekají s hrozny určenými na ledová a slámová vína,« řekl prezident Vinařské unie ČR Ondřej Beránek.

V létě měli mnozí obavy o kvalitu úrody kvůli suchému a nadprůměrně teplému počasí. Při teplotách nad 30 stupňů se réva dostává do latentního stavu, kdy se asimilační procesy zastavují, v bobulích se netvoří cukry a snižují se kyseliny. Nakonec ale počasí poznamenalo pouze rané odrůdy.

»Rané odrůdy proto neměly očekávanou cukernatost a měly dost snížený obsah kyselin. Zářijové srážky přinesly zlepšení situace alespoň pro odrůdy dozrávající později, na přelomu září a října. U nich byla cukernatost vysoká až velmi vysoká včetně modrých odrůd,« vysvětlil ředitel vinařství Habánské sklepy Josef Svoboda.

Letošní ročník bude podle prvních odhadů i podle hodnocení mladých vín mimořádný hlavně kvalitou červených vín. »Bude obecně charakteristický vyšší cukernatostí, nízkými kyselinami a vysokým pH, díky čemuž bude více přívlastkových vín,« uvedl ředitel Vinařství Lahofer Petr Chalupecký.

(ici)

ILUSTRAČNÍ FOTO – archiv Haló novin


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.