Ilustrační FOTO - Pixabay

Veřejných zakázek letos výrazně přibylo

Veřejní investoři v České republice zadali do konce září firmám 23 498 zakázek z 292,2 miliardy korun. Hodnota vzrostla o 23 procent, počet se zvýšil téměř o třetinu. Rovněž objem nově vypsaných zakázek vzrostl meziročně o 23 %. Vyplývá to z údajů analytické společnosti CEEC Research.

Meziroční růst je ovlivněn několika velkými zakázkami ze začátku letošního roku. Největší zakázku za 14 mld. Kč na rámcovou smlouvu o poskytování dodávek určených druhů minerálních olejů prostřednictvím železnice zadala v lednu společnost Čepro.

Největší objem veřejných zakázek připadá dlouhodobě na stavebnictví, do konce září to podle údajů společnosti IS byla zhruba polovina. Miliardu korun překročilo od začátku roku 16 zakázek. Největší byla modernizace trati Sudoměřice - Votice za 5,3 mld. Kč. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ji zadala firmě OHL ŽS. Druhou největší zakázkou byla optimalizace traťového úseku Praha-Hostivař - Praha hlavní nádraží za 4,22 mld. Kč. Tuto stavbu SŽDC zadala sdružení firem Metrostav, Swietelsky Rail CZ a SMP CZ.

»V některých oblastech stavební výroby, jako je například pozemní stavitelství, není objem veřejných zakázek stále ještě dostatečný. Navíc v řadě výběrových řízení je dominantní především výše požadované ceny, aniž by se více zohledňovaly kvalitativní parametry jednotlivých nabídek,« uvedl k tomu ředitel stavební společnosti Trigema Building Karel Branda.

Hodnota nově vypsaných veřejných zakázek do konce září meziročně vzrostla o 23 % na 330,5 mld. Kč. Počet se zvýšil o sedm procent na 6240. »Meziroční růst hodnoty vypsaných veřejných zakázek ovlivnilo hlavně velké množství výběrových řízení s hodnotou nad jednu miliardu korun oznámených v květnu 2018, který patřil z hlediska objemu k nejsilnějším za poslední tři roky,« upozornil Pavel Kliment z poradenské firmy KPMG.

Šlo především o pilotní projekt PPP na dálnici D4 od ministerstva dopravy za téměř 25 mld. Kč a rámcové dohody firmy Čepro na poskytování dodávek minerálních olejů.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.