Ilustrační FOTO - Pixabay

Na pomoc čekali skoro rok

Do syrského uprchlického tábora Rukbán, který leží u jordánských hranic, dorazila první humanitární pomoc OSN po téměř roce. V táboře žije v poušti ve stanech na 50 000 lidí, většinou ženy a děti.

Do tábora minulý týden přijel konvoj 78 nákladních aut, které kromě potravin dovezly léky, hygienické zboží a také očkovací vakcíny pro asi 10 000 dětí. Pomoc zorganizoval společně Červený půlměsíc s OSN.

Naposledy se do tohoto tábora podařilo dostat humanitární pomoc letos v lednu. Od té doby se obyvatelé areálu, který přitom leží nedaleko americké vojenské základny Tanf, museli spolehnout na omezené komerční dodávky zboží.

Minulý měsíc napsali obyvatelé tábora dopis OSN a jordánské vládě, v němž žádali o pomoc. Jen za poslední měsíc zemřelo v Rukbánu na podvýživu či nedostatek zdravotní péče deset lidí... »Tato tolik potřebná humanitární pomoc je důležitý úspěch, ale je třeba hledat dlouhodobé řešení pro tisíce civilistů, kteří (zdaleka nejen) v Rukbánu žijí,« komentoval příjezd konvoje humanitární koordinátor OSN v Sýrii Alí Zatárí.

Tábor začal vznikat koncem roku 2015, když se tam začali hromadit syrští uprchlíci poté, co Ammán rozhodl zpřísnit bezpečnostní opatření na hranici kvůli útokům radikálů z teroristické organizace Islámský stát (IS). V červnu 2016 Jordánsko hranici v místě zcela uzavřelo.

Od začátku občanské války v Sýrii v roce 2011 Jordánsko přijalo podle ČTK statisíce syrských uprchlíků, podle posledních údajů jich tam je registrováno na 670 000!

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.