Jen elita si to zaslouží

Z vyznamenávání 28. října Česká televize připravila několik pořadů. Kritikou nebo jedinou »televizní pravdou« nešetřila. Znovu nám dokazovala, že jedině ona má právo na výklad skutečností, že jedině ona ví, co je správné, co bychom si měli myslet, protože ona si to myslí, koho tedy vyznamenat a koho nikoli.

To vše v souvislosti s vyznamenáními, které si většina vyznamenaných prezidentem republiky prý nezasloužila – jak jinak – a měli by je dostat jiní, na které Zeman nepomyslel, protože nepatří, podle ČT, mezi jeho kamarády. Tlak jedině pravduhlásící televize a těch z »kavárny«, kteří jsou v zákulisí, byl takový, že někteří nebo jejich rodinní příslušníci - to nebylo jen letos - si pro jistotu pro vyznamenání nepřišli. Předem totiž věděli, že tlak na ně by byl z havloidních kruhů obrovský. Vyznamenání chtěli, neodmítli ho, ale »od Zemana«? Od toho »zrádce českého státu«, který kdyby mohl, zemi by »odvedl na východ«. Přitom přece bychom se měli řídit tím, co řekla paní Jiřina Šiklová, přední česká socioložka: »Raději se mýlit s... dodejme jméno vládnoucího amerického prezidenta..., než mít pravdu s Putinem.«

V souvislosti s tím Česká televize si promluvila i s režisérem Fero Feničem. Jeho kritika jmen vyznamenaných nebyla tentokrát adresná. Srovnával však. S minulostí. Tehdy prý namísto těch, kteří něco znamenali, byli vyznamenáváni – oh, ta hrůza – dojičky, traktoristi ad., tedy namísto »elity národa«, protože zemi přece, alespoň podle režiséra Feniče, posouvají dopředu jen elity. Jenže nebyli-li by dojičky, traktoristi, soustružníci, zedníci, horníci atd., atd., nebyli by ani režiséři, herci, ale dokonce ani vědci zvučných jmen a dramatik průměrné úrovně, kterého napomáhal zbožštit právě Fero Fenič návrhem na přejmenování ruzyňského letiště.

Práce tehdy, tedy v době, na kterou zástupce elity Fero Fenič naráží, jeden z těch, kteří, jak si sám o sobě myslí, »posouvají zemi dopředu«, byla opravdu hodnocena vysoko. Nejen ovšem práce »dojiček a traktoristů« a dalších dělnických profesí, ale i lékařů, vědců, objevitelů nových výrobních postupů, učitelů, spisovatelů, dramatiků či herců. Všichni se podíleli na dobrých výsledcích své země, na jejím posunu dopředu. Jeden bez druhého by nedokázal nic. Přesně podle písně Jana Wericha, který na rozdíl od pana Feniče věděl, o čem mluví. Pamatujete? »Ten dělá to a ta zas tohle a všichni dohromady udělají moc...«

Milan ŠPÁS


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 52 hlasů.

Milan ŠPÁS

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-08 09:26
Jednou nahoře, pak, bohužel, zase dole. Tam zatáhly společnost
"pseudoelity" feničovského typu. Doufejme jen, že až se
společnost zase pohne dopředu, tito "elitáři" na tom dně,
kam nepopiratelně patří, zůstanou. I se svým "světovým",
prolhaným dramatikem na čele.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.