Oceněné ženy, které se staly »Ženami roku 2018« nebo získaly Zvláštní ocenění, spolu s místopředsedkyní a místopředsedy ÚV KSČM Kateřinou Konečnou, Václavem Ortem a Stanislavem Grospičem.

Velké výročí republiky a oceněné ženy

Jak jsme již informovali ve zpravodajství našeho listu, v předvečer státního svátku Osmadvacátého října - s mimořádným letopočtem 100 let od vzniku Československé republiky - se v jednacím sále ÚV KSČM v Praze konalo slavnostní setkání. V rámci něho byla udělena sedmi ženám, členkám komunistické strany, významná ocenění.

Ženský element programu této slavnostní akce představovala předsedkyně Komise žen ÚV KSČM Soňa Marková, která před zcela nabitým sálem (aby každý a každá mohl/a zasednout, přidávaly se židle!) přednesla příspěvek o ženách, jež stály jako političky u zrodu republiky. Sama má k této problematice blízko, protože dlouhodobě sleduje ženské a feministické hnutí a také je původní profesí pedagožkou dějepisu.

Předsedkyně Komise žen Soňa Marková v diskusi s předsedkyní LKŽ Květou Šlahúnkovou.

1918: ženský prvek v politice

Ačkoli se ženské hnutí významně aktivizovalo od 19. století, na formální zrovnoprávnění s muži v politické rovině musely ženy na našem území počkat až do roku 1918, resp. 1920, kdy byla jejich práva zakotvena v ústavě nové Československé republiky. První poslankyně zasedly spolu s ostatními poslanci do poslaneckých lavic 14. listopadu 1918 a účastnily se první schůze nově vzniklého Revolučního Národního shromáždění. Od roku 1918 tedy tvořil ženský prvek nedílnou součást československé politické scény.

Členkami Revolučního Národního shromáždění se staly: Božena Ecksteinová-Hniličková, Irena Kaňová, jež v roce 1919 nahradila Alici Masarykovou, Františka Kolaříková, Anna Chlebounová, Luisa Landová-Štychová, Božena Viková-Kunětická (ta získala poslanecký mandát již roku 1912 v doplňovacích volbách do českého zemského sněmu; do něho však nevstoupila, protože jí místodržitel kníže František Thun odmítl vydat potřebná osvědčení), Ludmila Zatloukalová-Coufalová a Františka Zemínová.

První volby do Národního shromáždění (již nikoli revolučního, které bylo ustaveno nestandardně) proběhly v dubnu 1920, a to 18. dubna do Poslanecké sněmovny a 25. dubna do Senátu. Voleb do Poslanecké sněmovny Národního shromáždění se v roce 1920 zúčastnilo celkem 22 politických subjektů a při volbách do Senátu sedmnáct.

Tyto volby byly pro ženy zcela nepochybně důležité, podtrhla Marková. Dokládá to především jejich volební účast, která byla v případě voleb do Sněmovny o více než dvě procenta vyšší než volební účast mužů. Při volbách do Senátu jejich volební účast v porovnání s muži sice mírně poklesla, stále ale překračovala úctyhodných 90 procent! Třináct zvolených poslankyň a tři zvolené senátorky byly určitým úspěchem, byť ne tak výrazným, jak si tehdy některé ženy zřejmě představovaly, poznamenala Marková.

»Představitelky této první významné a výrazné generace žen političek se vyznačovaly celou řadou shodných rysů, i když každá z nich reprezentovala hlavně program a zájmy politické strany, za niž byla do Poslanecké sněmovny zvolena. Vedle zcela běžných témat a společenských problémů, které řešily společně se svými kolegy poslanci, se totiž poslankyně pochopitelně věnovaly mnohem výrazněji ženským tématům,« zdůraznila Marková.

Inspirující osobnosti

Po části, která měla také charakter semináře, se již oceňovalo. Z rukou předsedkyně Komise žen ÚV KSČM Soni Markové, místopředsedkyně a místopředsedů strany Kateřiny Konečné, Václava Orta a Stanislava Grospiče převzalo sedm oceněných žen květiny, věcný dar a certifikáty. Byly vybrány pečlivě z 24 nominovaných, z nichž každá – a to podtrhujeme - je mimořádnou osobností, velmi aktivní a inspirativní, jež pracuje ve volném čase pro veřejnost a je platnou členkou, často duší místní komunity, obce, města.

Ženami roku 2018 jsou tyto skvělé ženy: Jitka Sutnarová (Starý Plzenec), Milada Kocourková (Svitavy), Marie Köhlerová (Liberec), Dagmar Bazalková (Branky u Valašského Meziříčí), Ludmila Boháčková (Křtiny). Zvláštní ocenění převzaly Ludmila Šneberková (Ostrov) a Alena Novotná (Lázně Toušeň).

Komise žen současně vyhlásila druhý ročník tohoto ocenění, Ženu roku 2019. Opět v kategoriích do 40 let a nad 40 let. Nominační podmínky ještě připomeneme. Uzávěrka přijímání přihlášek je do poloviny června 2019. Nominovány mohou být znovu i ty členky KSČM, jež se účastnily prvního ročníku a nebyly oceněny.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Roman BLAŠKO


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 6 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.