Ilustrační FOTO - Pixabay

Připomínka sovětského vítězství i VŘSR

Na Rudém náměstí v Moskvě se konala slavnostní přehlídka věnovaná 77letému výročí sovětského protiútoku na německá vojska u metropole v roce 1941. Přehlídky se zúčastnilo asi 5000 lidí včetně vojáků ruské armády ve složení historických rot, jízdy prezidentského pluku, členů vojensko-historických klubů či vojenského orchestru.

Sedm tisíc lidí přehlídku sledovalo z tribuny: veteráni Velké vlastenecké války, jak Rusové označují boje proti nacistům v letech 1941-1945, dále účastníci vojenského útoku v roce 1941 či pamětníci vojenské přehlídky na oslavu vítězství v roce 1945. Na přehlídce byla přítomna i historická vojenská technika, informovala ruská agentura TASS.

V listopadu 1941 se německá vojska prodírala k Moskvě a obranná linie v některých místech procházela pouze třicet kilometrů od města. Ráno 7. listopadu Rudá armáda zahájila protiútok, na němž se podílelo 28 467 vojáků. Ti tehdy na frontu slavnostně odpochodovali z přehlídky přímo z Rudého náměstí. Tento útok měl především nepříteli ukázat, že bojový duch sovětských vojáků zůstal i přes dosavadní porážky nezlomen.

Datum 7. listopadu v Rusku tradičně připadalo na výročí Velké říjnové socialistické revoluce, které bylo v dobách SSSR hlavním státním svátkem. Ale poslední vojenskou přehlídku na paměť VŘSR uspořádala Moskva v roce 1990.

VŘSR na Revolučním náměstí

V Moskvě oslavili 101. výročí VŘSR ruští komunisté. Tisíce lidí si na Revoluční náměstí přišly poslechnout předsedu KS Ruska (KPRF) Gennadije Zjuganova, který k nim promluvil. Ve svém projevu mj. vyzval k obnovení socialismu.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 64 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.