Ilustrační FOTO - Pixabay

Jízdné do nižší daně Zlevní?

Jízdné ve vlacích a autobusech by mělo nově spadnout do 10procentní sazby DPH místo nynější sazby 15 procent. Včera to podpořili sněmovní rozpočtáři – návrh STAN tak jde do finále. Proti jsou zásadně zástupci ANO.

Vláda již dříve s návrhem nesouhlasila, sněmovní rozpočtový výbor na to však nedbal. Navrhovanou změnu kritizovala karlovarská hejtmanka, poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Navrhla její zamítnutí. O něm poslanci rozhodnou na prosincové schůzi. Přeřazení jízdenek do nižší sazby by mělo podle Věry Kovářové (STAN) nechat ve veřejné dopravě víc peněz. Nynější sazba DPH na jízdné v osobní pozemní hromadné pravidelné dopravě je podle autorů novely v ČR osmá nejvyšší v Evropě. Přesun do nižší sazby by mohl jízdenky zlevnit, příp. přinést dopravcům víc peněz na rozvoj veřejné dopravy. Vildumetzová však odmítla, že by se snížení sazby odrazilo v nižších cenách. Peníze podle ní to nepocítí ani řidiči. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) již dříve poukázala na to, že návrh by veřejné rozpočty připravil o 930 mil. Kč. Na to posuzovala i Vildumetzová. Citovala ze stanoviska Svazu měst a obcí, že nižší výběr DPH by znamenal také ztrátu 219 mil. Kč z této daně pro obce a města. Samosprávy dostávají část státem vybrané DPH v rámci rozpočtového určení daní.

»Snížení DPH na dopravu jsme podpořili. KSČM prosazuje snížení nepřímých daní na úkor daní přímých,« zdůraznila pro Haló noviny předsedkyně rozpočtového výboru Sněmovny Miloslava Vostrá (KSČM). A pokud jde o návrh na zamítnutí s tím, že stejně nedojde ke slevě jízdného, který zazněl z ANO? »O slevy jízdného v moc nejde, nám spíš jde o to, aby se jízdné udrželo. Růst nákladů dopravců by se zřejmě projevil v navýšení ceny jízdného,« řekla Haló novinám Vostrá. Podle ní nejde ani tak o slevu, jako spíš o udržení ceny. Pokud jde o výhrady Svazu měst a obcí? »Města vlastně platí zejména městskou dopravu, takže dopad, jak argumentace zaznívá, to mít nebude,« dodala poslankyně KSČM.

Předsedkyně rozpočtového výboru Sněmovny Miloslava Vostrá.

Může pokračovat zakládání krajských dopravců

Podpořil ji i kolega Jiří Dolejš (KSČM). »Dlouhodobě tento návrh podporujeme. Regionální doprava potřebuje podpořit. Sleva na daních se sice nemusí promítnout do ceny jízdného, ale uleví těm, kteří jsou ve hře. Ať už je to opravní podnik, nebo financiér, tzn. kraj. A pokud má někdo pocit, že u soukromých dopravců není jistota, že s ušetřenými penězi bude naloženo rozumně, je to signál proto, aby po vzoru např. Ústeckého kraje pokračovalo zakládání krajských dopravců i v jiných krajích,« prohlásil Dolejš.

Rozpočtový výbor včera doporučil schválit předloženou novelu o DPH s pozměňovacím návrhem, který reagoval na některé vládní výhrady. Podle vlády byl návrh nevhodně zpracován a v důsledku jeho přijetí by jízdné spadalo naopak do sazby DPH 21 procent. Zástupkyně předkladatelů Věra Kovářová (STAN) proto předložila návrh, který do nižší sazby řadí třeba přívozy. Naproti tomu lyžařské vleky by měly zůstat v sazbě 15 procent.

Od 1. září začaly fungovat ve vlacích a autobusech slevy pro studenty do 26 let a pro seniory nad 65 let. Na jaře je schválila vláda. Kompenzace na zlevněné jízdné vyjdou stát od příštího roku zhruba na 5,83 miliardy korun ročně.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 13 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.