Ilustrační FOTO - Pixabay

Finanční důvěryhodnost USA minulostí

Přední světová ratingová agentura Moody's varovala koncem října, že úvěrový rating (důvěryhodnost) USA může být snížen. Přitom rating USA je dlouhá léta na nejvyšším stupni, jen v roce 2011 se objevily dohady o jeho mírném snížení na pozadí globální kreditní krize.

Nynější varování nepřišlo z čistého nebe, i když výsledky ekonomiky USA jsou v současnosti nejlepší za delší období. HDP v prvním pololetí rostl o 4,2 % v porovnání s loňskem, nezaměstnanost činí 3,7 %, což je nejméně od roku 1969. Tato data však odborníky spíše znepokojují, například Americký institut výzkumu ekonomických cyklů (ECRI) upozorňuje, že podobné, i když trochu nižší, výsledky se objevily před krizemi v letech 2001 a 2007.

Analytik Moody's Mark Zandi vyvozuje, že nízká úroveň nezaměstnanosti, fakticky plná zaměstnanost, zvyšuje cenu pracovní síly, snižuje zisky korporací, zvyšuje inflaci a brzdí ekonomický růst. »Od chvíle, kdy nezaměstnanost klesne pod 4,5 %, začne do tří let recese,« uvádí autor. Takže začátek recese určil na léto roku 2020.

Hlavní příčinou rostoucí nerovnost

Zandi ovšem zaměstnanost nepovažuje za hlavní příčinu hrozící krize. Tou je stále rostoucí ekonomická nerovnost. Agentura k tomu vydala samostatný dokument, v němž uvádí, že od roku 1995 se rozrostl majetek nejbohatšího jednoho procenta Američanů o 200 %, naproti tomu 40 % obyvatel zchudlo o více než 200 %. Plně v souladu s tímto výzkumem jsou i fakta OSN. Komise pro lidská práva zveřejnila zprávu svého zvláštního představitele Filipa Alstona, že v USA žije 40 milionů občanů v podmínkách chudoby, 18,5 milionu v podmínkách krajní chudoby a 5,3 milionu v absolutní bídě, což je podle autora podobné jako v nejzaostalejších zemích světa. Alston přitom upozorňuje, že tato sociální »nemoc« se předává z jedné generace na druhou a rozšiřuje z menšin i na příslušníky střední třídy.

Asi 60 % Američanů pracuje bez naděje, že si zlepší život, jsou rádi, když si zajistí jeho minulou úroveň, zjistila univerzita v Oxfordu. »Žijí od výplaty k výplatě«, dodává.

Daně a obchodní válka - chyby Trumpa

Zandi analyzuje také dvě rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa - snížení daní a vyhlášení obchodní války Číně. Tvrdí, že obě jsou chybou. Snížení daní podvazuje finance státu, protože peníze ušetřené většími daňovými poplatníky unikají do finanční sféry a ne do investic. V situaci, kdy se prohlubuje nerovnost a stát potřebuje stále více prostředků na sociální politiku, jich přichází do státní kasy stále méně. Vše ještě prohlubuje obchodní válka, která zvyšuje náklady a ceny.

Místo vlastenectví zas jen zisk

Washington se zjevně přepočítal, když doufal v jakousi solidaritu amerických firem. Oceláři, když jim vláda odstranila pomocí cel konkurenci, zvýšili ceny. Ne produkci, jak se stávalo dříve, ale ceny.

Tím pádem si automobilky stěžují, že cena oceli v USA je nevyšší na světě, za poslední půlrok se zvýšila o 28 %, čímž je o 260 dolarů za tunu vyšší než v Číně. Ford už oznámil, že náklady na výrobu jednoho vozu se zvýšily o 240 dolarů. Firma se začíná stávat nekonkurenceschopnou. Vzhledem k tomu, že z Číny se dováží téměř vše, od pneumatik po gumičky stěračů, automobilky ústy Petera Nagela z agentury IHS Markit ohlásily, že cena nových vozů vzroste o 1300 dolarů v běžném provedení a o 5800 u provedení luxusního. Současně klesne výroba o dva miliony vozů ročně, což bude už v brzké době znamenat ztrátu 715 000 pracovních míst.

Nejde ale jen o automobilový průmysl, ale také zemědělce, nejnověji o producenty mléka. Ti podle svých slov nemohli v důsledku odvetných sankcí Číny a Mexika vyvézt 160 milionů tun mléka. Podle americké Asociace pro export mléka přijdou USA v příštích pěti letech o 16,6 miliard dolarů. Také mlékaři propouštějí.

Zmizí solidarita generací

Podle Moody's spolknou sociální výdaje ve snaze udržet »klid ve společnosti«, tolik miliard, že je prostě vláda nesežene. Žádný klid tak nezavládne, ale zmizí solidarita generací. Stát si bude ještě více půjčovat a obsluha státního dluhu bude ročně stát více, než je výše rozpočtu Pentagonu. Navíc je pravděpodobné, že státy už nebudou ochotny kupovat americké dlužní papíry, mnohé už to dělají teď.

»Zesílení nerovnosti se stalo důležitou otázkou už při prezidentských volbách v roce 2016. Jestliže tento problém nebude vnímán jako rozhodující, zvýší se politická rizika, USA se stanou ještě méně předvídatelnými, a to musí agentura zohlednit v úvěrovém ratingu,« uzavírá Zandi.

(pe)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 13 hlasů.

(pe)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.