Čirůvka zelánka. FOTO - wikimedia commons

Typická podzimní houba čirůvka zelánka

Nedá mi to, abych se zase alespoň v myšlenkách nevrátil do těch krásných borů na písčitých podkladech, ať už rostou v jižních Čechách či jižní Moravě, v Polabí, na skalách v Českém ráji či jim podobných skalních městech. Prostě v písčitých borech.

Právě v nich se v listopadu docela určitě potkáme s hezkou žlutozelenou houbou čirůvkou zelánkou. Roste sice už od září, ale když bylo horké a suché léto, vrcholí růst jejích plodnic a soustředí na konec října a na listopad. Žlutozelené až olivově žluté, někdy i zelenohnědé houby zdobí les v pozdním podzimu. Klobouky v mládí sklenuté, s podvinutým okrajem, později plošně rozprostřené, zprohýbané a s ostrými okraji bývají až 8 cm široké, spíše však méně. Na kloboučcích jsou dobře patrná vrostlá vlákna, přestože když vezmete klobouk do ruky, je hladký. A také trošku slizký. Snad po ranní rose, která tu zůstala po husté listopadové mlze.

Když houbu zvednete a podíváte se jí pod klobouček, přivítají vás živě sírově žluté, středně husté zoubkem sbíhavé lupeny. Třeň je krásně válcovitý, silný, ale krátký. Rozřízneme-li ho, je pod povrchem zažloutlý, jinak bělavý a pěkně tuhý. Téměř houbařský zázrak. A kolem voní spadané jehličí borovic a pryskyřice z kmenů. Tiše se ploužíte lesem ve snaze najít další plodnice. Není to žádná námaha. Rostou-li, tak rostou a vy se můžete těšit. Neboť čirůvka zelánka je výborná houba. Chuť má skutečně lahodnou, nasládlou, vůně silně moučnaté. Ne nadarmo je jednou z nejvyhledávanějších podzimních hub, všeobecně vysoce ceněných.

Snad jenom trochu pozornosti - trochu je jí podobná jedovatá čirůvka odlišná, jejíž klobouk má barvu zelenohnědou a roste hlavně ve smíšených lesích. A v srpnu a v září. Tak si to listopadové houbaření nepokazte, kdybyste náhodou potkali tu odlišnou. Vždyť listopadový borový les je krásný, navíc když vnímáte to krásné ticho pískovcových skal.

Mnohokrát jsem takto jimi procházel a je mi dnes líto, že už tolik nemohu. A když jsem potkal čirůvku zelánku, bylo mně, jako by už na mne dýchla pomalu přicházející zima. Ale tak nějak hezky přicházející, jako když vás hladí po těle krásná víla. Víla s jemnýma rukama, která ví, kde pohladit, polaskat, prohrábnout vlasy. To vše se dá cítit, když v lese potkáte čirůvku zelánku!


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 8 hlasů.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.