Ilustrační FOTO - pixabay

Dluhy zásadně mění náš rodinný život

Pětina dlužníků se závazky po splatnosti si může ze svého příjmu nakoupit pouze nejlevnější a nejnutnější jídlo a oblečení. Pěti procentům nezbudou peníze ani na tyto základní potřeby.

Vyplývá to z průzkumu, který si společnost KRUK nechala udělat v rámci akce Den bez dluhů mezi více než 1200 respondenty, z nichž polovina měla dluhy. KRUK spravuje pohledávky finančních ústavů a podniků.

Celých 38 procent Čechů se závazky po splatnosti má podle průzkumu dluhy přesahující měsíční příjem jejich domácnosti. Na 16 % dlužníků uvedlo, že si dokonce nepamatuje, kolik celkem dluží. Nejčastěji si půjčují na nákup trvanlivého zboží (typicky automobilů nebo domácích spotřebičů) a rekonstrukci bytu či domu.

Průzkum také ukázal, že dluhy a související problémy s domácím rozpočtem jsou zdrojem rodinných konfliktů, ke kterým dochází nejčastěji právě u dlužníků. Ti se také častěji rozhodují ohledně financí za zády svého partnera. Zdrojem konfliktů kvůli finanční situaci jsou zpravidla výdaje na nepotřebné věci a skrývání informací o výdajích před partnerem.

»Dluhy zásadně ovlivňují náš partnerský a rodinný život. Z našeho průzkumu vyplývá, že problémy s domácím rozpočtem jsou častější v domácnostech mladších lidí a rodinách s větším počtem členů. Více jak pětina respondentů s dluhy uvedla, že ke konfliktům kvůli financím dochází v jejich domácnosti nejméně jednou měsíčně,« uvedla mluvčí KRUK Jana Žaludová.

Klíčový význam má přirozeně zaměstnání, pravidelný výdělek a samozřejmě jeho výše. Podle generální ředitelky Úřadu práce ČR Kateřiny Sadílkové je nyní celkem 48 000 lidí evidovaných na úřadu, tedy téměř každý čtvrtý, v exekuci.

Každoroční Den bez dluhů se letos opět koná v ČR a na Slovensku 15. listopadu. Organizátorem projektu je KRUK. Hlavním partnerem akce je Úřad práce ČR.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-16 12:45
Bohužel. Ale většina "strčila hlavu do smyčky" dobrovolně a
z hlouposti. Tak že nějakou "ťafku" potřebují. Příště si
dají větší pozor. Možná tím ale položí banky. Potom je zase z
toho, přes daně, pokud je platí, "vysekají". Tak že, chyba
je v systému. A že by někomu chybělo "ekonomické"
vzdělání? Moje babička měla jen dvě třídy, ovšem vysoké IQ a coby
sirota pásla od tří let husy, ale vždy žila tak, aby se nezadlužila.
A kolik radosti ze svého minidůchodu dokázala poskytnout vnoučatům.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.