Ilustrační FOTO - Haló noviny

KSČM podporuje zpomalení růstu platů činitelů

Poslanci KSČM podporují vládní návrh zákona, který zpomaluje nárůst platů ústavních činitelů od roku 2019. Jsou připraveni jednat i o některých pozměňovacích návrzích, zejména těch, které se týkají větší kázně poslanců při vysvětlování své nepřítomnosti ve Sněmovně.

Novinářům to řekl předseda klubu Pavel Kováčik. »Poslanci jsou ústavní činitelé, přímo zvolení občanem, voličem a občan-volič má právo vědět, kde jeho poslanec či poslankyně jsou, když právě nesedí ve Sněmovně,« uvedl.

Vládní novela má od příštího roku zpomalit růst platů vrcholných politiků, aby nevzrostly odhadem o pětinu, ale asi jen o devět procent. Platy zákonodárců, členů vlády, prezidenta, soudců a státních zástupců a dalších činitelů se mají podle vládního návrhu od příštího roku sice zvýšit, ale pouze v návaznosti na růst průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře. Nezvýší se koeficient, kterým se tato mzda násobí. Pro výpočet platů politiků je zásadní platová základna, od níž se odvíjí. Pro letošek se počítá jako 2,5násobek průměrné hrubé měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře. V minulosti byl koeficient nižší a od roku 2015 postupně narůstal. Příští rok a v následujících letech měl vzrůst podle platného zákona na 2,75. Vláda navrhla, aby do budoucna zůstal na letošní hodnotě.

Návrh Pirátů? To KSČM chtěla už před 20 lety

Okamurova SPD navrhuje zmrazit plat vrcholných politiků na tři roky, Piráti přišli s »převratným návrhem« - spoléhají totiž na chabou paměť. Chtějí, aby se platy počítaly z průměrné mzdy v celé ekonomice, nikoli z průměru ve veřejné sféře jako nyní. Přesně totéž navrhovala KSČM už před 20 lety i později, a neuspěla. »Už v roce 1998 jsme prostřednictvím bývalého kolegy Svatomíra Recmana (tehdy místopředseda rozpočtového výboru) přišli s podobným návrhem, se kterým nyní Piráti, pak jsme to několikrát ještě opakovali. Jde o navázání platů činitelů nikoli na platy úředníků, ale na průměrné platy v ekonomice tak, aby ústavní činitelé byli ve větším spojení s vývojem ekonomiky,« připomněl novinářům Kováčik. Jde totiž o to, že bude-li se ekonomice dařit, bude se dařit i platům občanů, a v návaznosti na to i platům ústavních činitelů. »Přijde-li krize, nebude se dařit příjmům občanů – v přímé úměře na to, se nebude dařit ani příjmům ústavních činitelů. To zatím nebylo slyšeno, až v poslední době se to vytahuje znovu v souvislosti s Piráty,« zdůraznil předseda komunistických poslanců.

»Nihil novum sub sole, tedy nic nového pod sluncem, s tímto návrhem jsme přišli už v roce 1998, a v roce 2004 prošlo Svatomíru Recmanovi poměrně dost silnou většinou usnesení Sněmovny, která v něm žádá vládu, aby tu věc jednou provždy vyřešila,« dodal Kováčik.

Těm, co mají krátkou paměť

Paměť některých politiků i novinářů je bohužel v některých věcech krátká. Připomeňme tedy, o co přesně šlo. Komunisté tehdy uspěli u většiny kolegů s návrhem usnesení v tomto znění, které přednesl místopředseda rozpočtového výboru Sněmovny Recman: »Poslanecká sněmovna žádá vládu ČR, aby zpracovala novely zákonů o platech a odměnách státních zaměstnanců, ústavních činitelů, soudců, státních zástupců, vedoucích ústředních orgánů, zastupitelů obecních a krajských zastupitelstev a vedoucích jimi zřízených organizací, včetně jejich valorizace, a předložila ho Poslanecké sněmovně do 30. června 2005.« Co na to říci? Dodnes žádná vláda takovou novelu nepřipravila.

»Před čtyřmi roky jsem z tohoto místa prohlásil něco v tom smyslu, že Hamáčkův automat ve věci platů ústavních činitelů podporujeme mj. také proto, abychom se my, poslanci, nemuseli už více svými platy zabývat. A je to za čtyři roky tady zpátky. Takže na shledanou zase za čtyři roky« posteskl si Kováčik.

(ku, jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 21 hlasů.

(ku, jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hurda
2018-11-14 17:15
Jakmile půjde KSČM proti panu premíérovi Babišovi,tak na celou tu
stranu z výšky se.re.me a již je nebudeme volit !! Filipe probuďte se
!!!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.