Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

CNN zažalovala Bílý dům kvůli Acostovi

Americká zpravodajská televize CNN zažalovala Bílý dům za odebrání akreditace svému zpravodaji v Bílém domě. Reportér Jim Acosta pozbyl práva účastnit se mediálních akcí v sídle prezidenta, když se minulý týden na tiskové konferenci dostal do nemilosti Donalda Trumpa.

Prezident odmítl odpovídat na Acostovy nepříjemné, leč věcné a klidným tónem vznesené, otázky a vzkázal CNN, že by se za něj měla stydět. Acosta se Trumpa ptal, proč v závěru kampaně před kongresovými volbami karavanu migrantů mířící k USA ze Střední Ameriky začal označovat za invazi. Když chtěl zpravodaj CNN položit další otázku, Trump prohlásil arogantně »to stačí«. Acosta si pak nechtěl nechat asistentkou sebrat mikrofon a prezident ho nazval neslušným a hrozným člověkem, za kterého by se CNN měla stydět.

CNN Centrum v Atlantě, USA. FOTO - Wikimedia commons

Podle prohlášení Bílého domu bylo Acostovo chování absolutně nepřijatelné. Novinář prý »vložil ruku na mladou ženu, která se snažila dělat svou práci«. Trumpův štáb dokonce následně uměle upravoval video z TK, aby z Acosty udělal násilníka, nebyla to ale pravda. Akreditace, přesněji bezpečnostní osvědčení vydané prezidentskou ochrankou, byla Acostovi odebrána do odvolání.

Vedení CNN oznámilo, že prezidentskou kancelář za odebrání akreditace zažalovalo. Požádalo soud, aby předběžným opatřením bezodkladně nařídil Bílému domu akreditaci zpravodaje Acosty obnovit. »Kauza se sice týká CNN a Acosty, ale věc se může přihodit každému. Pokud bychom zůstali nečinní, jednání Bílého domu by mohlo nebezpečně ochromit práci novinářů, kteří informují o práci našich volených zástupců,« uvedla televize.

Trump napadl Macrona

Kontroverzní americký prezident Donald Trump ale mezitím řešil jiné krajně nepříjemné záležitosti. Znovu kritizoval výzvu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vybudovat evropskou armádu, která by dokázala Evropu ubránit před Čínou, Ruskem i USA.

Odvážný výrok francouzský prezident pronesl minulý týden během své cesty po východě a severu Francie. V rozhovoru poskytnutém stanici Europe 1 uvedl, že je třeba, aby se Evropa dokázala ubránit sama, »aniž by závisela jen na Spojených státech«. Bránit by se podle něj Evropa měla v případě potřeby »proti Číně, Rusku, dokonce i Spojeným státům«.

Trump, který krátce na to přicestoval do Francie na oslavy 100. výročí konce 1. světové války, Macronův výrok označil za velmi urážlivý. O víkendu se pak oba státníci v Paříži sešli k »velmi konstruktivnímu rozhovoru«, při kterém se údajně »nedorozumění« urovnalo. Shodli se na tom, že Evropa musí v rámci paktu NATO převzít větší odpovědnost za svou vlastní obranu.

Po návratu z pařížských oslav do USA ale Trump podle ČTK svou výtku na adresu Macrona populisticky zopakoval a připomněl mu, že to bylo Německo, komu se Francie za obou světových válek musela bránit, nikoli Spojené státy. V pěti twitterových vzkazech navíc do vnitřních záležitostí Francie vměšující se Trump vyčetl Macronovi nízkou popularitu mezi francouzskými voliči (ačkoli on ji nemá o nic vyšší) a kritizoval Paříž za údajně neférové obchodní praktiky.

»Vraťme Francii její velikost!« pozměnil dokonce trapný Trump oblíbené heslo ze svých volebních shromáždění o návratu velikosti Ameriky.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.