Ilustrační FOTO - pixabay

Ankara odmítá vyúčtovat peníze EU

Peníze, které poslala Evropská unie syrským uprchlíkům v Turecku, prý pomohly. Ve zprávě, kterou zveřejnili, to uvedli auditoři z Evropského účetního dvoru (ECA). Není ale možné zjistit, jak efektivně byly peníze vynaloženy, neboť Ankara odmítla zveřejnit informace o příjemcích finančních prostředků...

EU Turecku na pomoc uprchlíkům hlavně z válkou zmítané Sýrie poskytla zhruba 1,1 miliardy eur (28,5 miliardy korun). Turecké ministerstvo rodiny a sociálních věcí však odmítlo podle zprávy účetního dvora nechat auditory nahlédnout do seznamu lidí, kteří získali prostředky z programů EU na pomoc Syřanům. Argumentovalo přitom alibisticky ochranou osobních údajů.

Situaci, kdy nedostane přístup k údajům o příjemcích unijních peněz, označil účetní dvůr ve zprávě za velmi nezvyklou. Podle vedoucí týmu auditorů Bettiny Jacobsenové existuje riziko, že se ne všechny peníze dostaly až k uprchlíkům.

Země Evropské unie se v roce 2016 dohodly, že Turecku poskytnou přinejmenším tři miliardy eur (77,8 miliardy korun) výměnou za to, že Ankara zastaví příliv migrantů přes řecké ostrovy do Evropy. Pod podmínkou, že budou peníze efektivně vynaloženy, přislíbila EU Ankaře navíc další až tři miliardy eur.

Slabá efektivita

Podle údajů, které účetní dvůr dostal, mohly být finance poskytnuté EU vynaloženy mnohem efektivněji. Mezi projekty, které podle něj dosud nepřinesly žádané výsledky, jsou především ty zaměřené na lepší ochranu a lepší vzdělání syrských uprchlíků. Plánovaných cílů nedosáhla zatím zhruba polovina všech projektů financovaných z prostředků EU, uvádí zpráva ECA.

Turecko přijalo podle ČTK celkem zhruba 3,6 milionu syrských uprchlíků, tedy nejvíce ze všech zemí světa.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 4 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.