Ilustrační FOTO - Pixabay

Ekonomika je pod očekáváním, projevila se závislost na Německu, kde HDP klesl

Hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí podle zveřejněného předběžného odhadu Českého statistického úřadu vzrostl mezičtvrtletně o 0,4 procenta a meziročně o 2,3 %.

Na pozitivním vývoji se podle statistiků podílela jak domácí, tak zahraniční poptávka. K růstu HDP nejvíce přispěly společně výdaje na konečnou spotřebu domácností a vládních institucí. Dařilo se většině odvětví národního hospodářství. Na přírůstku hrubé přidané hodnoty se nejvíce podílela odvětví stavebnictví, obchodu a dopravy. Zaměstnanost se v porovnání s předchozím čtvrtletím nezměnila a meziročně se zvýšila o 1,2 %.

»Výsledek výrazně zaostal za očekáváním České národní banky, která předpokládala, že ekonomika naopak zrychlí na 2,7 %. Na druhou stranu toto číslo potvrzuje náš předpoklad, že české hospodářství narazilo na hranice svého růstu. Nedostává se zaměstnanců a prostor pro další expanzi tuzemských firem navíc začíná limitovat slábnoucí zahraniční poptávka,« komentoval data pro Haló noviny analytik ČSOB Petr Dufek.

Německá ekonomika ve 3. čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 %. Zaznamenala tak první mezičtvrtletní pokles od 1. kvartálu 2015. Důvodem byl hlavně vývoj zahraničního obchodu, vyplývá z prvního rychlého odhadu, který zveřejnil spolkový statistický úřad. V meziročním srovnání ekonomika stoupla o 1,1 %. Statistický úřad dodal, že podle předběžných údajů se vývoz mezičtvrtletně snížil a dovoz naopak zvýšil.

Export je tradičně hlavním motorem růstu německé ekonomiky. Ohledně domácí poptávky jsou přitom signály smíšené. Zatímco tvorba hrubého fixního kapitálu vzrostla, výdaje domácnosti klesly. Vládní výdaje byly o něco vyšší než v předchozím čtvrtletí. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i dlouhá řada českých podniků.

»Vzhledem k tomu, že důvodem (mezičtvrtletního poklesu německé ekonomiky) byl především slabší zahraniční obchod a spotřeba, nemohlo to nezanechat stopu i na trendu české ekonomiky,« dodal k výsledkům Dufek.

Slováci zrychlili

Slovenská ekonomika ve 3. čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 1,1 %. Ve srovnání s 2. kvartálem, kdy po revizi údajů dosáhla mezičtvrtletního růstu o 1,2 %, to znamená pouze mírné zhoršení. Vyplývá to z rychlého odhadu slovenského statistického úřadu. Tempo meziročního růstu HDP Slovenska ve 3. kvartálu naopak zrychlilo na 4,6 % z revidovaných 4,5 % ve 2. čtvrtletí. Hospodářství Slovenska tak v meziročním srovnání rostlo nejrychleji od konce roku 2015. Spolu s růstem ekonomiky se na Slovensku zvýšila i zaměstnanost - meziročně o 1,9 % proti růstu o 2,1 % ve 2. kvartálu.

Tempo růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie ve 3. čtvrtletí zpomalilo, potvrdil evropský statistický úřad Eurostat. Ve srovnání s předchozím kvartálem se HDP v zemích platících eurem zvýšil o 0,2 % po růstu o 0,4 % ve 2. čtvrtletí. V celé EU stoupl o 0,3 %, zatímco v období duben až červen se zvýšil o 0,5 %.

Meziročně se HDP eurozóny zvýšil o 1,7 % a v evropské osmadvacítce o 1,9 %. Ve 2. čtvrtletí přitom HDP v 19 zemích s eurem expandoval o 2,2 % a v celé EU o 2,1 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 9 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.