Ilustrační FOTO - Pixabay

Stromky prý budou stát jako loni

Prodeje vánočních stromků před obchodními řetězci by měly začít příští týden, například Mountfield je začne nabízet od příštího čtvrtku, před obchody Kaufland se objeví od soboty. Společnost Ahold, která prodává pod značkou Albert, očekává začátek prodeje stromků spolu s nástupem adventu.

Vyplývá to z vyjádření řetězců pro ČTK. Jejich zástupci očekávají větší zájem o živé stromy, podle mluvčí Globusu Rity Gabrielové mají zákazníci v posledních letech zájem o čerstvost. Ceny by měly být podobné jako loni, kdy stromky stály od 300 do 900 korun, některé prémiové kusy se ale prodávaly i za 1400 Kč.

»Očekáváme opět silnou poptávku po všech druzích vánočních jehličnanů, a proto jsme oproti loňsku ještě navýšili objednávky u našich dodavatelů,« uvedla Gabrielová. Globus živé stromky většinou umisťuje do venkovních zahrad, aby nebyly ve vytopených hypermarketech. »Živý sortiment nenabídneme ve všech našich prodejnách, protože k tomu nemáme vždy tak příznivé podmínky z hlediska velikosti prodejní plochy, jak by bylo potřeba. Živé vánoční stromky tak budeme prodávat jen ve větších hypermarketech, které jsou obvykle spojeny s velkými městy typu Praha, Brno, Ostrava a další,« dodala Gabrielová.

»Ceny zůstávají víceméně na stejné úrovni loňského roku,« sdělila také mluvčí Mountfieldu Kateřina Böhmová. Řetězec očekává meziroční nárůst zájmu o zhruba 30 procent u přírodních stromků.

Ahold před vybranými obchody bude nabízet stromky do Štědrého dne. »Z našich průzkumů z minulých let víme, že vůně čerstvého jehličí je pro Čechy symbolem Vánoc, takže zájem o živé stromky je dlouhodobě velký,« uvedla mluvčí řetězce Barbora Vanko.

Také podle mluvčího Sdružení pěstitelů vánočních stromků Františka Valdmana zůstaly ceny za jedle, smrky i borovice na loňské úrovni. »Na evropském trhu se ceny nezvyšovaly, takže neporostou ani u nás. Mohou se měnit místně, protože je ovlivňuje cena nájmu pozemků i rostoucí mzdy,« dodal. Ceny tak budou u jedlí začínat na 550 Kč za strom, u smrků na 300 až 400 Kč podle druhu a cena borovic se bude pohybovat od 300 do přibližně 500 Kč.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-16 23:12
Kolmo k zemi ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.