Ilustrační FOTO - Pixabay

Brexit. Ministři opouštějí britskou vládu

Kvůli nesouhlasu s návrhem brexitové dohody, který ve středu podpořil kabinet premiérky Theresy Mayové, z vlády odstoupili ministr pro odchod z Evropské unie Dominic Raab a ministryně práce Esther McVeyová. Rezignaci oznámili také tři níže postavení členové vládního aparátu.

»Dnes jsem rezignoval na post ministra pro brexit. Nemohu s klidným svědomím podpořit podmínky navrhované v naší dohodě s EU,« napsal Raab na Twitteru, a přiložil i kopii rezignačního listu adresovaného Mayové. V dopise vysvětluje důvody svého kroku. »S politováním sděluji, že po středečním kabinetním zasedání musím rezignovat,« píše. Uznává sice, že chápe, proč se Mayová rozhodla hájit podobu dohody, s níž vláda ve středu souhlasila, sám ji ale podpořit nemůže. »A to ze dvou důvodů. Za prvé, jsem přesvědčen, že regulační opatření navrhované pro Severní Irsko představuje velice reálnou hrozbu pro celistvost Spojeného království,« tvrdí Raab. Jako druhý důvod zmínil nesouhlas s pojistkou, která by v případě neexistence ujednání o podobě budoucích vztahů po skončení přechodného období začala platit, aby mezi Severním Irskem a unijním Irskem nevznikla žádná tvrdá hranice. Raab kritizoval, že právo veta v tomto případě má mít Evropská unie.

Raab: Brusel vydírá

Raab později řekl, že Brusel při vyjednávání Británii vydíral a výsledná dohoda neprojde britským parlamentem. Jeho země by podle něj měla vyjednávání ukončit a přijmout krátkodobé problémy, než aby »se upsala podmínkám, které by ji mohly poškodit na dlouhé roky dopředu«, napsala hlavní politická zpravodajka BBC. Raab údajně přesto stále podporuje premiérku Mayovou a diskuse o jejím nahrazení považuje za nezodpovědné.

Toto nemohu hájit

McVeyová v rezignačním dopise napsala, že uskutečnění brexitu je věcí důvěry a záležitostí pro budoucnost a celistvost Británie. »Dohoda, kterou jste ve středu předložila kabinetu, nerespektuje výsledky referenda,« uvedla nyní už exministryně. Zároveň říká, že návrh dohody nesplňuje dřívější sliby Mayové, že Británie získá opět kontrolu nad svými financemi, hranicemi a obchodní politikou. »V těchto věcech jsem vás vždy podporovala,« napsala premiérce McVeyová. Stejně jako Raab vyslovila obavy, že dohoda ohrozí britskou územní celistvost. »Od názoru, že žádná dohoda je lepší než špatná dohoda, jsme se přesunuli k postoji, že jakákoli dohoda je lepší než žádná dohoda,« zdůraznila McVeyová. »Toto nemohu hájit a pro takovou dohodu hlasovat nemůžu,« dodala.

Státní tajemník pro Severní Irsko Shailesh Vara, který odchod z kabinetu ohlásil jako první, oznámil, že nemůže souhlasit s brexitovou dohodou, podle které Británie uvázne na půli cesty bez časového harmonogramu, jak se opět stane suverénní zemí. Kromě něj se kvůli poslednímu vývoji rozhodli své funkce opustit také náměstkyně na ministerstvu pro odchod z EU Suella Bravermanová a poradkyně ministra školství Anne-Marie Trevelyanová.

Emotivní Mayová

Britská premiérka v parlamentu návrh dohody o odchodu své země z Evropské unie obhajovala. Dokument ale kritizují poslanci prakticky všech parlamentních stran. Šéf Evropské rady Donald Tusk nicméně ráno svolal na 25. listopadu mimořádný unijní summit, na kterém se mají lídři zemí EU »rozvodovou dohodou« zabývat. Dohodu, označovanou také za kapitulaci před Bruselem, Mayová v emotivním projevu v Dolní sněmovně popsala jako tu nejlepší, jež mohla být dojednána. Zdůraznila, že návrh podpořený jejím kabinetem je stále jen návrhem, nikoli konečnou verzí. Otázka hranice mezi Irskem a Severním Irskem, která je pro EU i Británii klíčová, může být podle Mayové vyřešena v rámci budoucí dohody o vztazích mezi Spojeným královstvím a EU.

Kabinet bez autority

Opoziční labouristé v reakci na odchod ministrů uvedli, že konzervativní vláda už nemá žádnou autoritu a hroutí se Britům před očima. »Tohle není dohoda, kterou jste národu slibovali,« prohlásil ve Sněmovně lídr labouristů Jeremy Corbyn. Nespokojenost vyjadřují i zástupci Severoirské unionistické strany (DUP), o jejíž podporu se menšinová vláda konzervativců v britském parlamentu opírá. Poslanec Jim Shannon řekl, že jeho strana bude rozhodně hlasovat proti dohodě a že DUP se cítí zrazena. Místopředseda DUP Nigel Dodds ve Sněmovně Mayovou obvinil, že porušila sliby učiněné svým severoirským partnerům, když podpořila dohodu, která může rozbít Spojené království. Odkazoval tím na protokol o Irsku a Severním Irsku, který byl do smlouvy přidán ve snaze zachovat hladký režim na irské hranici. DUP vadí, že záložní opatření by v případě uplatnění zavedlo rozdílná pravidla pro Severní Irsko od zbytku Británie.

Nejistá budoucnost

Britský tisk se shoduje, že budoucnost brexitové dohody i osud premiérky jsou nejisté. Daily Mail tvrdí, že rebelové v Konzervativní straně hrozí Mayové pučem. Jednou z největších překážek k prosazení dohody je pro ni souhlas parlamentu. V Dolní sněmovně musí mezi 639 hlasujícími poslanci získat prostou většinu 320 mandátů, což list The Guardian označil za magické číslo. Parlament o návrhu dohody bude hlasovat až po mimořádném summitu EU. Na tom by se měl finalizovat text dohody, který poté posoudí britský parlament. BBC hlasování očekává v prosinci. Pokud parlament dohodu neschválí, bude mít vláda 21 dní na předložení nového plánu.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 3 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.