Bolsonaro ničí práci lékařů z Kuby

Kubánská vláda ve středu oznámila, že stáhne z Brazílie tisíce svých lékařů, kteří pomáhají tamnímu zdravotnictví. Podle AFP tak reagovala na kritická vyjádření budoucího pravicového brazilského prezidenta Jaira Bolsonara týkající se podmínek pro práci těchto lékařů.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro.

»Kubánské ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo nepokračovat v účasti na programu Más Médicos (Více lékařů),« konstatuje se v oficiálním prohlášení vydaném v Havaně. Tento krok kubánská vláda zdůvodnila »nepřijatelnými podmínkami«, které chce pro působení kubánských lékařů v Brazílii klást Bolsonaro, jenž po vítězství ve volbách nastoupí v lednu do úřadu hlavy státu. Bolsonaro během předvolební kampaně opakovaně hovořil o tom, že má v úmyslu program Más Médicos zrušit. Místo toho chce, aby jeho vláda individuálně najala lékaře, kteří budou chtít v Brazílii zůstat. Pokračování programu podmínil odborným přezkoušením kubánských lékařů, nutností, aby dostávali plnou mzdu, a také možností, aby za nimi do Brazílie přijely jejich rodiny. Podle dohody uzavřené v rámci programu s kubánskou vládou část příjmů lékařů jde do kubánské státní pokladny.

Havana Bolsonarovy podmínky rozhodně odmítla. »Je nepřijatelné, aby se zpochybňovala důstojnost, profesionalismus a přítomnost našich lékařů,« zdůrazňuje se v prohlášení kubánské vlády. Podle kubánských úřadů během pěti let fungování programu Más Médicos téměř 20 000 kubánských lékařů léčilo v Brazílii více než 113 milionů pacientů. Média uvádějí, že v současné době je jich zejména v chudých oblastech největší jihoamerické země přes 11 000. Program Más Médicos zavedla vláda levicové prezidentky Dilmy Rousseffové kvůli dlouhodobému velkému nedostatku doktorů v Brazílii, jenž vedl k masovým demonstracím.

Vysílání lékařů do zahraničí je dlouholetou tradicí Kuby. Vedle turismu a peněz posílaných emigranty rodinám je ale také významným zdrojem příjmů státu. Podle agentury AFP se odhaduje, že ročně dosahují výše kolem 11 miliard dolarů (254 miliard korun).

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 28 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-16 22:49
Zabíjet chudáky pravičáky je možné na milión způsobů. Na řadě
bude jistě taky udělat z BRICS RICS. Heil Bolsonaro.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.