Ilustrační FOTO - Pixabay

»Chytré nebe« nad ČR

Stát chce v Česku vytvořit testovací prostředí pro drony, ve kterém by se zkoušely nejnovější světové trendy v oblasti bezpilotního letectví.

V ČR je evidována zhruba tisícovka profesionálně využívaných dronů, další desetitisíce jsou používány rekreačně. »Chceme zajistit bezpečný provoz dronů až na úroveň autonomního létání a podpořit rozvoj veškerých souvisejících služeb,« řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Česko by se tak mohlo podílet na zdokonalování jejich provozu a testování. Stát k tomu chce podle ministerstva například digitalizovat vzdušný prostor se zajištěním bezpečnosti, vysoké úrovně automatizace a jednoduchým využíváním. Součástí strategie úřadu je i osvěta ve společnosti o správném používání bezpilotních letadel.

Ministerstvo rozpracovalo cíle rozvoje bezpilotního letectví v koncepci »Chytré nebe«, v jejímž rámci chce využít tradiční know-how letectví, univerzitní výzkum a vývoj, mezinárodní spolupráci. Výsledkem by podle úřadu měla být infrastruktura a optimalizace státní správy a dozoru v této oblasti. Koncepce je společnou iniciativou ministerstva, Úřadu pro civilní letectví, Řízení letového provozu ČR, Českého vysokého učení technického a Asociace provozovatelů bezpilotních letadel.

»Drony mají obrovský potenciál, můžou zde přinést zásadní inovace v dopravě. Samostatnou kapitolu pak tvoří využití dronů policií, celní správou či hasiči. Je zapotřebí i do budoucna stanovit jasná pravidla a regulaci zejména tak, aby drony nijak neohrožovaly standardní letecký provoz a občany,« dodal Ťok.

Provozovatelé, kteří drony využívají komerčně, musí být registrováni u Úřadu civilního letectví. U něj musí být registrováni také piloti, kteří pro úspěšnou registraci musí prokázat znalost předpisů, techniky a také schopnost stroj ovládat. Povinné registraci podléhá i samotný stroj. Pro amatéry, kteří drony používají jako modely letadel, řada povinností neplatí, například povinné registrace.

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) v současnosti připravuje sjednocení pravidel pro celou EU, která počítá mimo jiné s vytvořením elektronického národního registru, který bude obsahovat všechny drony těžší než 250 gramů, respektive evidovat jejich provozovatele.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 9 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.