Ilustrační FOTO - Haló noviny

Senát rozšiřuje okruh lidí pobírajících dávky v penězích

Mezi lidi, kteří by třetinu až dvě třetiny příspěvku na živobytí nedostávali v poukázkách, ale znovu výhradně v penězích, by měly patřit i osoby nejvíce postižené a lidi o ně pečující. Horní komora v tomto smyslu upravila novelu zákona o hmotné nouzi, kterou se bude muset zabývat Sněmovna.

Senátoři schválili také zpřesnění novely, podle něhož by doplatek na bydlení mohli v případě potřeby získat lidé ze zařízení služby následné péče. Souhlasilo s tím i ministerstvo práce a sociálních věcí.

Horní komora doporučila z novely odstranit ustanovení, podle něhož by příspěvky na dietní stravování měly být vypláceny v hotovosti. Podle předsedy sociálního výboru Lumíra Kantora (KDU-ČSL) by to neúměrně zatížilo úřady práce. To uvítala stínová ministryně práce a sociálních věcí KSČM Hana Aulická Jírovcová, která prosazení tohoto pozměňovacího návrhu Pirátů ve Sněmovně kritizovala. Obávala se razantního nárůstu počtu klientů na hmotné nouzi, kteří budou mít najednou potvrzený dietní režim a dietní stravování. »Bohužel právě problémoví klienti, např. lidé s problémem alkoholismu, mají tímto porušené zdraví, jsou to právě oni, na které bychom chtěli cílit v rámci výplaty stravenek a nyní budou těmi, kteří nebudou pobírat stravenky,« varovala před přijetím tohoto návrhu při projednávání normy ve Sněmovně.

Stínová ministryně práce a sociálních věcí KSČM Hana Aulická Jírovcová.

Poslankyně ANO Jana Pastuchová za předkladatele novely namítala, že úřady práce mohou o vyplácení dávky v penězích rozhodovat v případech hodných zvláštního zřetele.

Úřad práce musí dávat potřebným lidem poukázky od loňského prosince. Zákonodárci toto opatření zavedli ve snaze zamezit zneužívání dávky. Lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí přes půl roku v posledním roce, dostávají v poukázkách 35 až 65 procent této dávky. Za poukázky si mohou koupit potraviny, základní drogistické potřeby, dětské a lékárenské zboží, školní potřeby a oděvy, nikoli cigarety nebo alkohol.

Autoři novely tvrdí, že povinné poukázky v praxi zvýšily byrokracii a přinesly některým lidem problémy v obcích, kde získání zboží za poukázky není dostupné. Poukazovali rovněž na přeprodej poukázek pod cenou.

Nově by dávku v penězích měli dostávat lidé s těžkým a nejtěžším zdravotním postižením, invalidé ve třetím stupni a senioři starší 70 let. Výhradně v hotovosti by se měly vyplácet také částky na živobytí zvýšené kvůli dietnímu stravování. Pouze v penězích mají dávku dostávat lidé s příspěvkem na živobytí do 500 korun měsíčně, lidé, kteří jsou celý měsíc v nemocnici, a lidé s omezenou svéprávností.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 20 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.