Ilustrační FOTO - Haló noviny

Proti vícenásobnému hlasování

Případné vícenásobné hlasování při volbách do Evropského parlamentu se má stát přestupkem, za který bude hrozit pokuta až 10 000 korun. Změnu má v návaznosti rozhodnutí Evropské rady přinést novela o volbách do Evropského parlamentu, jejíž návrh schválila vláda.

Hlasovat dvakrát v evropských volbách by mohli podle ministerstva vnitra například lidé s dvojím občanstvím, tedy například Češi, kteří jsou zároveň občany jiného členského státu EU. »Z tohoto titulu jsou automaticky zapsáni v seznamech voličů obou členských států,« uvedlo vnitro. Nevyloučilo ani možnost vícečetného hlasování kvůli pochybení volebních komisí.

Nová úprava má doplnit dosavadní zákon o evropských volbách, který umožňuje postihnout situace, pokud by volič požádal o zápis do volební evidence v jiném členském státě a zároveň v České republice. Za to hrozí pokuta až 5000 korun.

Dvojímu hlasování pomáhá zabránit také výměna informací o tom, kteří voliči jsou zapsáni ve voličských seznamech státu EU, jehož nejsou občany. Unijní státy si mají tyto údaje vyměnit nejpozději 26 dní před volbami.

Novelu je s ohledem na to, že se evropské volby mají konat koncem května příštího roku, třeba v parlamentu přijmout před únorovým vyhlášením jejich termínu.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 6 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ferdaholub
2018-11-20 19:18
A nechtěli byste vážení ""MOCNÍ"" raději začít
za účast ve volbách platit občanům Vy?? Co si to dovolujete? Znám
jednoho,který má více občanství a tem mi sdělil, že Vás co? Dlabe.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.