Ilustrační FOTO - Pixabay

Od sucha pomohou velké nádrže, tvrdí expert

Veřejnost si podle odborníka Pavla Punčocháře z ministerstva zemědělství stále neuvědomuje rozdíl mezi zemědělským suchem a nedostatkem vody. Punčochář to uvedl na konferenci v Senátu. V půdě sice podle něj chybí 30 procent vody oproti polovině minulého století a je důležité zvyšovat množství organické hmoty v půdě, ale bez akumulace vody ve velkých nádržích se podle něj hydrologické sucho, které znamená nedostatek vody na pití i na závlahy, v budoucnu nezvládne. Rybníky nestačí, mají příliš velký odpar, dodal.

Podle Punčocháře je mýtem, že kdyby bylo více vody ve vodním profilu, tak se zajistí plnění nádrží i průtoky řek. V České republice je kolem 165 nádrží s objemem 3360 milionů metrů krychlových (kubíků) s plochou hladiny 30 000 hektarů. V rybnících, kterých je zhruba 23 000, je pak 500 mil. kubíků, tedy násobně méně. Jejich plocha je ale 51 000 ha, jsou tak více prohřáté a mají větší odpar než velké nádrže.

»A žádný rybník nemá zásobní prostor, který by mu umožnil vypouštět vodu na závlahu nebo na něco jiného,« dodal odborník. Podle něj se budou muset vlastníci rybníků rozhodnout, zda v nich budou chtít chovat ryby, nebo je právě používat například výhradně pro závlahy.

Nádrže jsou podle Punčocháře důležité, v mnoha z nich však už příliš vody podle něj nezbývá. V létě z nich vodohospodáři odpouštěli více vody, než do nich přitékalo, nadlepšovali tak průtoky. Provozovatelé vodáren pak zase přilévají vodu do vodojemů z cisteren, lidé však mají dojem, že vody je dost, protože pak následně teče z kohoutků.

Ministerstvo zemědělství za období posledních tří let investovalo 29 miliard korun na opatření k omezení následků sucha. Část peněz šla i z evropských zdrojů, zhruba 21 mld. v rámci Programu rozvoje venkova na podpory zemědělců nebo podpory lesů, uvedl Punčochář. Podle něj je potřeba najít dostatek vody na závlahy, v případě nádrží je pak včas naplnit.

Stát aktuálně řeší stavbu několika vodních děl. Například v srpnu ministerstvo oznámilo, že chce, aby Skalička v Pobečví byla vodní víceúčelovou nádrží místo suchého poldru. Finální variantu však bude schvalovat vláda. Nádrž by měla přinést objem o 42,1 mil. kubíků. Nyní se podle Punčocháře řeší, zda bude stavba s odtokem nebo s průtokem vody.

Podle materiálu, který v dubnu schválila vláda, se pozastavily práce na přípravě vodní nádrže Pěčín na říčce Zdobnici na Rychnovsku. Vybudování nádrže nezískalo dostatečnou podporu v regionu.

Naopak by měla pokračovat příprava vlachovické přehrady na Zlínsku i v Senomatech a Šanově ve středních Čechách. Začít řešit by se měla také přehrada Kryry na Rakovnicku, kam by se přiváděla voda z Nechranické nádrže v povodí Ohře. Podle Punčocháře je přívod vody nutný, jinak by se naplňovala až devět let. Stavba i s přeložkou by měla stát čtyři miliardy korun.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.