Pocta do Maďarska

Nejsem historik a nehodlám se ani pouštět do nějaké hlubší analýzy maďarských událostí, ale vždy na sv. Martina vzpomenu na »Maďarské události«, které dramaticky končily přibližně v tuto dobu před 62 lety. Někde v médiích jsem uslyšel, že prý maďarští komunisté spolu se zásahem sovětské armády tehdy potlačili povstání a zabili přibližně dva a půl tisíce maďarských občanů, kteří se chtěli prý spontánně osvobodit od komunismu, stalinismu a demokratizovat společnost.

Nedávno jsem dělal rozhovor s předsedou komunistické Maďarské dělnické strany Gyulou Thürmerem, který byl také tehdy blízkým spolupracovníkem Jánose Kádára. Rozmlouvali jsme spolu a mimo jiné mi řekl, »János Kádar trval na tom, aby ti, kteří páchali vraždy nejen na komunistech, ale i samotných občanech při státním převratu od 23. října do 11. listopadu 1956, byli rozhodně a spravedlivě potrestáni. Například bylo i několik soudruhů na náměstí Republiky popraveno spolu s vedoucím tajemníkem Maďarské komunistické strany Budapešti, a některým dokonce na tomto náměstí bylo vyříznuto srdce«. Dnes se tato fakta nedovíme a nikdo o nich nehovoří.

Právě nemalá část z těchto obětí byli komunisté. Ti byli věšeni pro výstrahu všem viditelně, třeba podél cest. Byli veřejně popravováni. Nejen ze msty, ale i proto, aby ti ostatní nekladli odpor a nesnažili se situaci zvrátit zpět k cestě socialismu. Dokonce jeden můj starší kamarád a pamětník mi vyprávěl, že jako mladý voják hlídal hranice s Maďarskem, když tyto události probíhaly, že se dívali, jak maďarské komunisty před jejich očima věšeli, a oni za státní hranicí nemohli vůbec nic udělat, jen koukat.

A nejen to, kromě střílení komunistů na ulici je potřeba také rozlišovat samotné vrahy, zločince a politické odpůrce a také to, kdo za tím ve skutečnosti utajeně stál. Političtí odpůrci socialismu měli tři hlavní proudy. Radikální pravici, socialisty a trockistický proud uvnitř maďarské komunistické strany. Zároveň je nutno si také uvědomit, že právě USA udělaly a udělají vždy vše pro to, aby se jakýkoliv pokrok socialistickou cestou co nejdříve zlikvidoval. Byly proto nejen podporovateli, ale hlavními iniciátory těchto tragických událostí. Bylo to jedno z vyústění Dullesova zločinného plánu.

A tak mám tento čas svatého Martina vždy spojený s těmi, co přinesli tuto nejvyšší oběť, a nikdy na ně nezapomenu. Jejich role je dnes dávána do historické negace, kde ti, co vraždili, jsou v současné době oběti a ze skutečných obětí jsou viníci krvavých událostí. Dnes je to o to tragičtější, že jsou tato fakta nejen záměrně opomíjena, ale překrucována ve sprostou lež, ale já se před těmito soudruhy skláním, neboť jejich boj byl bojem za lepší svět a abychom my všichni mohli žít v míru.

Roman BLAŠKO


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 50 hlasů.

Roman BLAŠKO

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-22 22:21
A ještě se pozapomnělo na roli "jediné pravé". Jak dlouho po
pokusu o krvavou kontrarevoluci tvrdl kardinál József Mindszenty na
ambasádě USA v Budapešti?
fronda
2018-11-22 21:02
Maďarská kontrarevoluce, pražské jaro, Gorbačovova perestrojka,
privatizační puč, všechno stejný scénář.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.