Ilustrační FOTO - Haló noviny

Bude nový blok Dukovan? A kdo ho postaví?

 

Stavba nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany se vyplatí a měla by ji zajistit dceřiná firma společnosti ČEZ, která elektrárnu provozuje. Včera to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

»My jsme přesvědčeni o tom, že ta investice je efektivní a že je návratná,« řekl Babiš na včerejším semináři o dukovanské elektrárně ve Valči na Třebíčsku. Uvedl, že není pravda, že vláda pouze uvažuje o prodloužení životnosti nynějších bloků Dukovan. »My chceme analyzovat všechny možnosti. Ale my jsme jasně řekli, že vláda chce nový blok v Dukovanech, a aby ho postavil ČEZ,« uvedl premiér. Stát je podle premiéra připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat »jako druhý v pořadí«.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) řekla koncem srpna, že do konce letošního roku by se mělo rozhodnout o finančním modelu stavby nového tuzemského jaderného bloku. Koncem října pak Babiš mluvil o možném prodloužení životnosti Dukovan o deset let.

Firma ČEZ uvádí, že se proti staví minoritní akcionáři. Akcie ČEZ na pražské burze na premiérovo vyjádření reagovaly poklesem k 553 korunám. »Minoritní akcionáři už zcela jasně projevili svoji nevůli stavět jaderné elektrárny,« řekl mluvčí firmy ČEZ Ladislav Kříž. Uvedl, že jde o dlouhodobou strategickou investici, ale z krátkodobého hlediska je její rentabilita diskutabilní. Případné soudní spory by prý mohly zablokovat stavbu na desítky let. »Snadné řešení v tomto směru zatím není,« uvedl Kříž. ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží 70 procent akcií.

O peníze jde až v první řadě

O financování dostavby Dukovan se diskutuje už dlouho. Vládní Stálý výbor pro jadernou energetiku loni v červnu rozhodl, že se uvažuje o třech modelech - prvním je výstavba prostřednictvím dceřiných společností ČEZ, druhou je výstavba prostřednictvím státu, kdy by stát odkoupil tyto dceřiné společnosti, a třetí je výstavba prostřednictvím státu, kdy by stát odkoupil přímo část společnosti ČEZ.

O stavbu jaderného bloku v ČR se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová nedávno uvedla, že nejlepší reference ze zájemců má KHNP, protože v poslední době včas a za domluvené peníze předala ke spuštění jaderný blok ve Spojených arabských emirátech.


ČEZ elektrárnu vlastní, ČEZ musí stavět

Otázky Haló novin pro stínového ministra průmyslu KSČM Pavla Hojdu

Podle premiéra má stavět nový blok v Dukovanech sám ČEZ. Souhlasíte s ním?

Rozumím tomu, proč vláda chce postupovat právě takto a souhlasím s tím. ČEZ elektrárnu vlastní, ČEZ by ji měl tudíž i rozšiřovat. Chápu, že se to menšinovým akcionářům nelíbí. Ale měli by si uvědomit, že jsou jen akcionáři menšinovými, a že nemohou jen neustále těžit maximální dividendy. Pokud má firma i v budoucnu fungovat úspěšně, musí investovat. Mluví se sice o možnosti prodlužování životnosti bloků stávajících, ale prodlužovat nejde donekonečna. Některá zařízení jsou vyměnitelná, ale některá, například v primárním okruhu, mají svou pevnou dobu životnosti. Dostavět nový blok je tedy důležité.

Bude potřeba v budoucnu tolik energie?

Bude jí potřeba více, než si lidé většinou myslí. Čeká nás etapa masivní elektrizace společnosti. Vodíkový pohon aut je zatím sci-fi, takže přijde vlna elektrického automobilismu. Budou se stavět elektrifikované vysokorychlostní železnice. Plus tzv. chytré domácnosti, chytrá města a další digitalizační projekty, to vše zvýší razantně energetickou potřebu celé společnosti. Vyvíjí se sice nové velké baterie, které dokážou elektrickou energii lépe uchovávat, ale i ty budou muset energii někde získávat. A tím stabilním zdrojem energie může být v příštích padesáti letech jen jádro.

Ekologové proti jádru často protestují, věří v tzv. obnovitelné zdroje.

Jenže jaderná energetika je k životnímu prostředí často šetrnější, než neuvážené masivní uplatňování obnovitelných zdrojů bez znalosti souvislostí a důsledků, včetně ekonomických. KSČM od samého počátku podporuje výrobu elektrické energie z jádra. Ostatní zdroje, zejména obnovitelné, by měly být s ohledem na přírodní podmínky v ČR pouze doplněním energetického mixu. Například hydroelektrárny jsou skvělá věc, ale ČR bohužel není v situaci Rakouska, Německa nebo Švýcarska, které mají k dispozici významné vodní toky pro využití energie vody. Nemáme ani dostatek slunečního svitu, nebo rozsáhlé plochy pro větrné farmy. Přesto KSČM nezavrhuje výrobu z těchto zdrojů, ale v míře, která neohrozí plynulost dodávky elektřiny do sítě v případě nepřízně počasí nebo nedostatku paliva pro zdroje využívající například biomasu.

Jan STERN


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 12 hlasů.

Jan STERN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-23 23:38
Menšinoví akcionáři dohlédnou jen na menší vzdálenost - ke korytu.
Dál ne. A co se týče výstavby, mám obavu, aby jsme se raději
nemýlili s Westinghous-em, než měli pravdu s RosAtom-em, který postavil
a staví více než jeden reaktor. Ale nic proti KHNP.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.