Nad slovem »extremisté«

Tak jsem si přečetl myšlenky pana Bělobrádka, stále ještě šéfa KDU-ČSL, muže, který se chtěl stát senátorem, ale nějak se to ve volbách zadrhlo a nebyl zvolen. Pokud by nad ním zvítězil někdo z ANO, od sociálních demokratů, či snad i komunista, bylo by to, jsem o tom přesvědčen, nedemokratické a ohrožení svobody a »výdobytků 17. listopadu«. Vyhrál protikandidát z »demokratické party«, takže je to Bělobrádkův osobní neúspěch, vyjádření nedůvěry k němu anebo jeho straně, a to musí naštvat.

Pan Bělobrádek se nám svěřil, že jemu a ani jeho »demokratickým kamarádům« nejde v současném »protibabišovském tažení« o puč, ale o pravdu, právo - a snad i lásku (ale o tom nemluvil). A kdyby prý poslanci ANO to pochopili, kdyby s nimi na jedné lodi nebyli »extremisté a radikálové«, pak by opravdu ona pravda a láska dozajista zvítězila.

Co se vlastně skrývá za slovy »extremisté a radikálové«? U těch radikálů jsem to schopen pochopit. Prostě jde o ty, kteří odvážněji požadují uskutečnit cestu dopředu nebo vzad. A vůbec nemusí v tom být »flintičky«. Někdy je to až za hranou, viz zahození květin premiéra, prezidenta a vicepremiéra na Národní třídě 17. listopadu. Ale to zřejmě panu Bělobrádkovi proti mysli nebylo.

Pak je tu slovo »extremisté«. To lze přeložit, podle slovníku, jako lidé či strany »výstřední, mimořádné, krajní«. To »krajní« málo znamená, protože být na kraji může být i jeho lidová strana svým počtem poslanců, tedy poslední mezi ostatními. Chápu ovšem, že při vojenské přehlídce se řada pochodujících řídí »krajníky«, ale v politice to málokdy platí. Nebo že by měl pan Bělobrádek na mysli slovo »výstřednost«? Jak může být politická strana či seskupení »výstřední«? Pochopil bych to třeba v případě Pirátů. U nich je, včetně účesu jejich předsedy, leccos výstředního, ale u jiných?

A dále... - jsme u slova »mimořádný«. Těžko ho přičíst komukoli. Leda že bychom ho přeložili jako »výjimečný«, to znamená lepší, schopnější. A pokud to pan Bělobrádek myslel třeba na komunisty, pak je vlastně pochválil a vyjádřil tak i svou závist, že mimořádnými se těžko někdy mohou stát jeho lidovci…

Petr KOJZAR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 30 hlasů.

Petr KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-23 23:20
Obsah některých pojmů bývá občas vědecky těžko vyložitelný.
Gartouzek
2018-11-23 10:51
Myslím si, že autor v článku plýtvá svým drahoceným časem. Zde nic
neovlivní samotné výklady uvedených pojmů, jde o záměry jejich
užívání a tím je manipulování prostřednictvím kvaziargumentací,
protože vědecky doložitelné argumentace chybí.
https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/kvaziargumentace
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.