Ilustrační FOTO - Pixabay

Pětina tuzemských firem nic nedělá

Každá pátá firma registrovaná v České republice není aktivní. Podíl takzvaných spících firem je o šest procentních bodů vyšší mezi společnostmi s ručením omezeným než mezi akciovými společnostmi. Data zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

V ČR je registrováno 485 908 firem, z toho 459 608 společností s ručením omezených a 26 300 akciových společností. Podle odhadů Bisnode žádné podnikatelské aktivity nevyvíjí 102 913 firem, což je více než 21 procent z celkového počtu. Mezi společnostmi s ručením omezeným je 21,5 % spících, mezi akciovými společnostmi 15,7 %.

»Důvodem je vyšší finanční náročnost při založení a správě akciové společnosti. Pokud již podnikatel vynaloží peníze na založení akciové společnosti, tak ji zpravidla využívá pro podnikání. Naproti tomu založení společnosti s ručením omezeným se v posledních letech podstatně zjednodušilo, zrychlilo a zlevnilo, a tak není problém založit si firmy do zásoby nebo po ukončení aktivit si firmu jako prázdnou schránku nechat,« uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Vyčistit obchodní rejstřík od subjektů, které nevyvíjí ekonomickou aktivitu a existují jen formálně, má ambice novela zákona o obchodních korporacích. Počítá s tím, že obchodní korporaci by bylo možné zrušit bez likvidace, pokud firma nezaloží do sbírky listin účetní závěrky za dvě po sobě jdoucí účetní období. Zároveň to bude možné v případě, pokud jí není možné doručit výzvu ke splnění informační povinnosti založit chybějící účetní závěrky do sbírky listin.

V některých segmentech podnikání podíl neaktivních firem přesahuje 40 %. Jde o podpůrné činnosti pro podnikání, činnosti cestovních kanceláří a agentur a úklidové činnosti. Naopak inženýrské činnosti, poskytování přístupu k internetu přes bezdrátovou telekomunikační síť nebo výstavba inženýrských sítí pro elektřinu a telekomunikace se vyznačují minimálním podílem neaktivních společností.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 10 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.