Ilustrační FOTO - Pixabay

Má o krachu v ČR rozhodovat britský soud?

Insolvenční řízení se společností Moravia Industry provází spor právníků o to, zda o insolvenčním návrhu může rozhodnout tuzemský soud. Zatímco vedení Moravia Industry tvrdí, že tato firma sídlí ve Velké Británii, a tudíž spadá pod tamní soudy, podle předběžného insolvenčního správce i právního zástupce největšího věřitele rozhodnutí přísluší tuzemským soudům.

Podle ČTK to vyplývá z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Ostravský krajský soud o insolvenčním návrhu požadujícím prohlášení konkurzu na majetek Moravia Industry zatím nerozhodl.

Společnost Moravia Industry loni na podzim koupila výrobní zázemí jesenického podniku Hard, který se specializoval na produkci montovaných hal. Výrobu v Jeseníku ale nakonec neobnovila. Insolvenční návrh na Moravia Industry pak letos v únoru k ostravskému krajskému soudu podal kvůli nezaplacené mzdě a odstupnému bývalý zaměstnanec jesenického závodu Hard. Následně se přidali další pracovníci a věřitelé. Hlavním věřitelem je společnost Vítkovice, která na jaře přihlásila pohledávky v celkové hodnotě 4,6 milionu korun.

Ředitel Moravia Industry Michal Lieb tvrdí, že Moravia Industry je zahraniční společností a sídlí ve Velké Británii, takže ostravský krajský soud o insolvenčním návrhu nemá pravomoc rozhodovat. Návrh podle něj může projednat pouze britský soud. S argumentací vedení Moravia Industry ale z pozice předběžného insolvenčního správce nesouhlasí advokátní kancelář Zrůstek a partneři a ani společnost Vítkovice. Právník Jiří Zrůstek upozornil, že Moravia Industry využívá služeb virtuálního sídla a na uváděné adrese svého sídla v Londýně figuruje formálně.

Právní zástupce Vítkovic Marek Gocman pak s odkazem na evropské nařízení upozornil, že o insolvenčním návrhu může rozhodnout Krajský soud v Ostravě. Moravia Industry totiž pode Gocmana provozovala činnost v tuzemsku, kde koupila část jesenického závodu Hard. »Insolvenční dlužník v listopadu loňského roku sám požádal o zápis své organizační složky u Krajského soudu v Ostravě,« podotkl.

Moravia Industry loni 3. listopadu koupila ve výběrovém řízení středisko Hard Jeseník, část závodu Vítkovice Power Engineering (VPE). Od insolvenčního správce VPE převzala stroje, know-how, zakázky, menší část nemovitostí a 130 zaměstnanců. Oznámila, že v produkci montovaných hal hodlá pokračovat. Výroba však obnovena nebyla.

Mezi věřiteli je i firma Vítkovice, která Moravia Industry haly v Jeseníku pronajala, a tvrdí, že nedostala zaplaceno. Moravia Industry považuje insolvenční návrh za účelový a šikanózní. Zároveň zpochybnila přihlášené pohledávky Vítkovic. Firma byla založena loni na podzim, kdy byl jako její majitel uváděn podnikatel Stanislav Lepka.

Zástupci vítkovického holdingu se nedávno dohodli s rakouskou firmou Assmont o pronájmu areálu Hard v Jeseníku. Společnost Assmont tam chce začít vyrábět montované haly a mohla by zaměstnat část pracovníků bývalého Hardu.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-23 23:42
A daně platí taky v Británii?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.