Ilustrační FOTO - Pixabay

Zájem o lety nad Českem byl v létě rekordní

Zájem leteckých dopravců o využívání českého vzdušného prostoru byl v letní sezoně rekordní. Letoví dispečeři zaznamenali od května do října celkem 534.083 přeletů, vzletů a přistání, což představuje meziroční nárůst o devět procent. ČTK o tom informovalo Řízení letového provozu (ŘLP). K nárůstu přispělo i přesměrování provozu z Německa.

Letový provoz v českém vzdušném prostoru v posledních letech trvale roste. Čísla letní letecké sezony v českém vzdušném prostoru odpovídají číslům za celý rok 2004. Během letošní letní sezony cestovalo v českém vzdušném prostoru přes 80 milionů lidí.

Letní provoz byl tradičně nejsilnější v červenci, kdy oblastní středisko řízení letového provozu Praha poskytlo své služby 97.654 pohybům, v denním průměru tedy 3150 letům. Podle ŘLP tak lze s ohledem na dosavadní trendy vývoje provozu předpokládat, že celkový objem letového provozu v roce 2018 bude atakovat hranici 900.000 pohybů.

Vedle růstu letecké dopravy přispělo k nárůstu provozu také přesměrování části provozu z jihovýchodního Německa pod správu českého ŘLP. Tuzemští dispečeři tím vyhověli žádosti Evropské agentury pro bezpečnost letového provozu, která tak chtěla zajistit udržení akceptovatelné míry zpoždění ve střední a západní Evropě. Opatření zvýšilo průměrné zpoždění v Česku o 0,9 minuty na jeden let, podle ŘLP však všechny požadované kapacity byly zajištěny.

Nárůst provozu v letní sezoně 2018 byl typický i pro pražské letiště. Celkový počet vzletů a přistání činil 89.289, o pět procent více oproti stejnému období roku 2017. Historický nejvyšší provoz na letišti Praha byl zaznamenán v roce 2008, a to 179.011 startů a přistání.

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky vznikl v lednu 1995. Poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru nad Českem a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary. Na letecký provoz v Česku dohlíží kolem 230 dispečerů. Největším zákazníkem podniku je německá Lufthansa, následuje společnost Emirates a WizzAir.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.