Ilustrační FOTO - Pixabay

Česnek je na všechno

Ano, samozřejmě si pamatuji, že jsme letos o česneku již psali. Ale v čase rychle se blížících vánočních svátků stojí za to si připomenout, že i naše babičky, ba co víc i jejich babičky používaly česnek nejen v kuchyni, ale i, tak říkajíc – na všechno. Tedy i na zdraví.

Léčivá moc česneku byl známa už ve starověku. Pro své léčivé a posilující účinky byl česnek dokonce považován za posvátnou rostlinu. Jeho příděly dostávali egyptští otroci stavějící pyramidy a stejně tak řečtí a římští vojáci na válečných výpravách. Látky obsažené v kvalitním česneku působí tak, že s nimi můžete omládnout o 10 let, tvrdili tibetští mnichové. Babičky na omlazovací česnekovou kůru moc nevěřily, ale na jeho ozdravné působení ano. Jsou a byly totiž moudré.

Babičky pěstovaly vlastní česnek, anebo ho kupovaly u sousedů, totiž u českých pěstitelů. Nevábnou kvalitu česneku na dnešním trhu nemusely řešit. Bábinky na rozdíl od většiny z nás měly doma větší zásoby kvalitního česneku a uměly s ním hospodařit. Ale i jeho prostřednictvím i léčit.

Tak třeba kašel. Hrnek oloupaných stroužků zvolna (na malém ohni) povařily v litru mléka doměkka, po vychladnutí přidaly dvě až tři lžíce medu (jistěže – z domácích zdrojů) a po vychladnutí podávaly tento báječný elixír hodinu co hodinu nemocnému po lžičce. Místo mléka používaly i silný lipový čaj.

Na vyšší tlak či nemocný žaludek převařily 1000 ml vody a nechaly ji vychladnout. Mezi tím nastrouhaly nebo prolisovaly zhruba 20 oloupaných stroužků česneku, přidaly šťávu ze tří citronů a směs zalily převařenou vodou. Přes noc směs nechaly odpočinout, ráno ji přecedily, mírně zahřály a přidaly dvě až tři lžíce dobrého medu. Ráno a večer jedna »ozdravná« poléková lžíce stačí…

očistě trávicího traktu a také (jak jinak) ke snížení krevního tlaku používaly tento lektvar. V 500 ml vody povařte 15 minut dvě středně velké, na malé kousky pokrájené cibule, několik překrojených stroužků česneku (pět údajně stačí), nechte vychladnout, přeceďte a přidejte čtyři až pět lžic dobrého medu. Ozdraví vás ráno a večer jedna lžíce této babské »meducíny«.

I z vnějšku může proti některým neduhům česnek pomoci. Ale buďte opatrní. Tak například proti bradavicím. Sem tam, jak stárnu, nějakou bradavici mám a vsadil jsem proto na »babskou« radu a zkusil jednu na předloktí česnekem odstranit. Několik rozmačkaných stružků česneku jsem přiložil na bradavici, ovázal místo obvazem a nechal působit přes noc. Ráno jsem obvaz sundal i s bradavicí, ale rána, která zůstala, mne trápila ještě několik dní. Fakt to bolelo. Zvláště ti z nás, kteří mají citlivou kůži, by měli být opatrní. To platí i »babské« radě na bolavé zuby. Oloupejte několik stroužků česneku, na mírném ohni je propečte a rozmačkejte na kaši. Tu ještě horkou přiložte v sepraném kousku plátna na tvář. Bolest rychle ustoupí. Tak to jsem nezkusil. Domnívám se totiž, že je lepší zajít k zubaři!

Ne náhodou babičky říkávaly - všechno je na něco, česnek je na všechno! I na tolik v posledních letech s obavami sledovanou chřipku ve všech jejích možných variantách. Jistěže uměly poradit pubertálním chlapcům a především dívkám s jejich nekonečným problémem, akné a drobnými nehojícími se rankami! Stačilo aplikovat česnek přímo na vřídek. Zázračné (doslova) výsledky přinese moučkový cukr nanesený na vřídek či nehojící se ranku a posléze zakapaný šťávou z česneku smíchanou s lihem. Jen to zkuste! Pamatujete? Naše maminky a taťkové i na fotografiích z mládí vypadají skvěle, jejich pleť je dokonalá. O akné ani v době, kdy s nimi »hormony« pořádně hýbaly, ani památka. Jak to ty holky a kluci dělaly? Že by opravdu česnek?

Babičky si česneku vážily. Držme se jejich zkušeností, pokud toužíme po věčném mládí a zdraví i v roce příštím. Což vám upřímně přejeme.

(jan)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 30 hlasů.

(jan)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.