FOTO - Pixabay

Masové demonstrace proti násilí na ženách

 

V desítkách španělských měst v neděli vyšli lidé do ulic při příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách. Ve Francii se demonstrovalo v sobotu. A není se čemu divit. Vloni bylo ve světě zabito 87 000 žen, z toho na 50 000 svými partnery či členy rodiny.

V Madridu se podle agentury AP přidaly k výzvě feministického sdružení desetitisíce lidí, kteří provolávali hesla jako »už žádné oběti, chceme svobodu«. Početné davy se shromáždily také v Barceloně, Seville, Valencii či Pamploně.

Boj proti násilí na ženách představuje ve Španělsku národní úsilí, napsala agentura AFP. Od roku 2003 zde podle oficiálních čísel nejméně 972 žen zabili jejich partneři či bývalí partneři. Poté, co několik verdiktů nad pachateli sexuálních zločinů vyvolalo v zemi pobouření, připravuje vláda v této oblasti reformy a provádí také speciální výcvik stovek soudců.

Podle AFP na manifestaci ve španělské metropoli dorazili ženy i muži všech věkových kategorií, objevovaly se celé rodiny nebo skupinky přátel. »Jsme tady kvůli všem zavražděným ženám... Osobně se nás to týká,« řekla 60letá Rosa na madridském pochodu. »Situace se s naší generací změnila, ale je třeba dál bojovat, protože tento druh násilí je rozšířenější, než se zdá,« uvedla mladá studentka Sofia.

Socialistický premiér Pedro Sánchez během summitu EU v Bruselu připomněl slib svého kabinetu usilovat o vymýcení domácího násilí, ale také »sexistické kultury« ve Španělsku.

Na mnoha místech Francie konaly demonstrace a shromáždění na protest proti projevům sexismu a sexuálním útokům vůči ženám v sobotu. Podle organizátorů vyšly do ulic francouzských měst desetitisíce lidí, přičemž na akci v Paříži jich dorazilo mezi 12 až 30 tisíci. Účastníci manifestací volají po ukončení beztrestnosti útočníků, informovala ČTK.

Společný boj

Protestní pochody byly nahlášeny v padesátce francouzských měst. Akce svolala iniciativa #Noustoutes (»my všechny«), která se zrodila letos v září s cílem »přejít od svědectví k činům«. Student Tanguy, který dorazil na akci v centru Rennes, vysvětloval, že současné hnutí »nepředstavuje boj žen proti mužům, ale společný boj žen a mužů proti nerovnosti«.

AFP uvádí, že v roce 2016 ve Francii 123 žen zabili jejich partneři či bývalí partneři, každý rok pak na 220 000 francouzských žen zažije fyzický útok ze strany svého manžela či přítele. Kromě toho se ve Francii každý den stane obětí znásilnění přes 250 žen.

AFP dále uvádí, že podobné manifestace se v sobotu konaly také v Ženevě, Aténách či Římě. A není divu. Většina evropských zemí, včetně ČR a SR, má totiž zastaralé zákony a stále nepovažuje pohlavní styk bez souhlasu obou partnerů za znásilnění. Tvrdí to světová organizace pro lidská práva Amnesty International (AI). Podle AI špatné zákony a nebezpečná politika svalování viny na oběti přispívá k přetrvávání beztrestnosti viníků.

Děsivá čísla

Vloni bylo ve světě zabito kolem 87 000 žen, z toho 58 % svými partnery nebo členy rodiny. Každou hodinu je v rámci rodiny nebo partnerského vztahu zabito šest žen, vyplývá z údajů, které v pátek podle agentury APA zveřejnil Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC).

V absolutních číslech bylo nejvíce ženských obětí vražd souvisejících s rodinnými nebo partnerskými vztahy zaznamenáno v Asii - přibližně 20 000. UNODC v této souvislosti vyzval politiky, aby se zasadili o potírání nerovnosti mezi pohlavími a diskriminace.

V neděli začala celosvětová kampaň 16 dní proti násilí na ženách a dívkách. Potrvá do 10. prosince, Mezinárodního dne lidských práv.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 3 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.