Češi budou před Vánoci víc cestovat do zahraničí

Železniční i autobusoví dopravci očekávají kvůli adventu a tradičním vánočním trhům růst počtu cestujících na linkách do některých zahraničních měst. Zájem každoročně stoupá hlavně o místa s tradičními vánočními trhy, nejvíce lákají Vídeň a Drážďany.

Vyplývá to z informací největších tuzemských dopravců, kteří letos nabízejí desítky linek do měst sousedních států. Žádný z dopravců přepravní statistiky neuvedl, všichni se ovšem shodli na tom, že nárůst počtu cestujících na zahraničních linkách je během adventu patrný. »Před Vánoci sledujeme každoročně oživení o cesty na dálkových a mezistátních linkách, což zřejmě souvisí s návštěvou vánočních trhů a vánočně vyzdobených měst,« řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Žádný z dopravců posílení dopravy zatím neavizoval, v minulosti však v souvislosti s náporem cestujících posilovaly České dráhy např. spoje do Drážďan. Největší železniční dopravce v zemi i díky spolupráci se zahraničními dopravci nabízí nejvíce takových linek. Nejoblíbenější jsou před Vánocemi podle ČD vedle Vídně a Drážďan cesty do Řezna. Přímé spoje během adventu pojedou např. také do Lince, Berlína, Bratislavy, Budapešti, Krakova, Varšavy a Hamburku. Dráhy k těmto cestám avizují možnost zakoupení zvýhodněných Včasných jízdenek Evropa.

Také u RegioJetu se podle mluvčího Aleše Ondrůje těší před Vánocemi největší popularitě cesty do Vídně a Drážďan. První ranní vlakový spoj 1. prosince z Prahy a Brna do Vídně byl podle dopravce už před několika dny vyprodán. Stejně je na tom večerní zpáteční spoj. Největší konkurent RegioJetu v autobusové dopravě společnost FlixBus počítala podle mluvčí firmy Martiny Čmielové s vyšší poptávkou cestujících po cestách na vánoční trhy už při skladbě jízdního řádu. Posilové spoje proto nasadit zatím neplánuje. Také FlixBus označil předvánoční cesty do Vídně nebo Drážďan za tradičně osvědčené. Podle Čmielové bývají v tomto období některé víkendové spoje vyprodány několik dní dopředu. Roste i popularita cest do dalších destinací s tradičními adventními trhy, kam FlixBus poskytuje přímé linky z ČR. Jde například o Bratislavu, Budapešť, Mnichov nebo Krakov. Leo Express krátce před začátkem adventu obnoví vlakovou linku z Prahy do Krakova, kterou kvůli opravám polské železnice přerušil na začátku října. Kromě toho společnost jezdí autobusy například do Mnichova a Drážďan. První trhy ve Vídni začaly 16. listopadu, další se otevírají během prvního adventního víkendu a skončí 31. prosince, některé až 6. ledna 2019. V Drážďanech trhy začínají 28. listopadu a končí 24. prosince.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 4 hlasy.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.