Lidové Vánoce v přerovském skanzenu

Od 16. listopadu probíhá v areálu skanzenu v Přerově nad Labem již tradiční výstava Lidové vánoce v Polabí.

»Výstava je dost strohý pojem pro okouzlující vánoční prostředí skanzenu. V chaloupkách se připomínají starobylé zvyky a obyčeje od adventu, přes vánoční svátky až po Tři krále. Ač probíhá akce již po třicáté, je tu každý rok něco jiného, jak se pravidelně přesvědčuji. Navíc výstavu doplňuje i bohatý doprovodný program zaměřený na tradiční lidová řemesla, v rámci kterého si mohou děti i vyrobit různé drobnosti,« ocenil program předseda středočeského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM).

V interiérech osmi chalup jsou předváděny scény ze života našich předků. Výstava začíná v chalupě z Chvalovic starodávnými přástkami a dračkami s podvečerním besedováním. V druhé chalupě z Draha jsou předváděny obchůzky Barborek a Lucek i mikulášský průvod.

Kuchyně se zaměřuje na vánoční pečení a staré druhy vánočního cukroví i s recepty. Staročeská chalupa patří Štědrému dni se všemi věštbami a pověrami, »devaterem jídel«, štědrovečerním koledováním a představením krajové vánoční hry. Své místo zde mají i všechny lidové betlémy z vlastních muzejních sbírek.

V dolní části skanzenu se v chalupách lze projít časem – představují, jak trávili vánoční svátky naši předkové v průběhu minulého století – kolem roku 1860, 1890, 1910 a 1930, na statku i v chaloupce. Ve staré škole pak program zakončuje scéna tříkrálové koledy.

Na všechny soboty a neděle je připraven program s ukázkami starých řemesel a prodejem dárků. Lidé mohou obdivovat kolovrátek a přadlenu, tkaní, pletení, paličkování, zdobení perníčků, výrobu adventních věnců, svíček či mozaik ze skla, výtvory ze slámy, z korálků, dřevořezbářské, košíkářské, drátenické nebo kovářské řemeslo a mnoho dalšího.

(zs)

FOTO - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 3 hlasy.

(zs)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.