Dál se tedy bude vyvolávat napětí?

Den, kdy pravicové strany za přítomnosti České televize uspořádaly show v Poslanecké sněmovně, je za námi. Mohli bychom si říci: Pámbůh zaplať! Jenže odpor proti Babišovi a vlastně fungující vládě, protože o tu také jde, prý bude pokračovat dál, dokud země nebude zase pro svět důvěryhodná (rozumí se pro euroatlantický svět), protože, podle Pirátů, právě ona důvěryhodnost premiéra Andreje Babiše byla otřesena, což zcela jistě zpochybňuje vládu jako celek.

Podle dalších pravicových politických stran si prý premiér sice udržel funkci, ale nikoli důvěru. Co vadí na Babišovi a potažmo na těch, kteří se domnívají, že výsledky voleb není možné, když nedopadly podle přání poražených, účelově měnit? Kauza Čapí hnízdo? To je důvod pro ty svolávané na pražských ulicích. Venkov jím nežije. Má jiné starosti v době, kdy ani ta tisícikoruna pro důchodce nebude kompenzací za hrozící růstové zdražování všeho. Ostatně kdyby došlo »na lámání chleba«, pak u mnohých podporovatelů pravice by se objevily podobné kauzy. Je totiž kapitalismus a bez tvrdých loktů nelze být supermilionářem. A okolnosti kolem života Babišova syna, kterým se pokoušejí dodat politický podtext redaktoři ze Seznamu? To jsme už v úrovni bulváru. Ale je Seznam vůbec seriózní? Chápu, že informace ze zákulisí mohou na čas odvést od řešení skutečných problémů, které prožívají lidé.

Tak tedy, co opravdu vadí? Především to, že ony, tedy tzv. demokratické strany, nevyhrály volby. Nabídku na to, aby se zúčastnily spoluvládnutí (je to dobře) odmítly. Byly by totiž až druhé a musely by plnit vůli vítězného ANO. Být druhý není v politice výhodné postavení. Proto se Babiš opřel o levou stranu politického spektra. Musel přitom slíbit, že splní některé její programové body. Slíbil to, a začíná je plnit. To je ovšem ještě větší hřích.

Pak tu jsou ovšem další důvody. Možná rozhodující. Jeho realističtější myšlení, jeho pohled na některé mezinárodní skutečnosti, zpochybňující přístup k ruskému a čínskému »nebezpečí« a k sankcím, jeho nezávislá politika... A to se nesmí. Také jeho nejasné vyjádření k dostavbě našich jaderných elektráren má údajně svůj význam, protože prý jiný dostavce než americký Westinghouse by nás udělal závislými na Východě. A představte si, co by to znamenalo v době »napadení Ruskem« nebo, nedejbože, Čínou! Zajímavé ovšem je, že takové obvinění není vysloveno v případě ruského plynu či ropy. Snad proto, že Spojené státy k nám do Evropy zatím ani jedno nedovážejí.

Dál se tedy bude vyvolávat umělé napětí. S vírou, že příští vládu vytvoří pravice. Pokud by se tak stalo, pak bychom se dočkali toho, jak se o to, kdo se postaví do jejího čela, budou přetahovat Fiala s Bartošem. Jde ovšem o děsivou představu. Věřím proto, stejně jako ministryně Schillerová, že se tak nikdy nestane.

Václav ŠENKÝŘ, předseda kontrolního výboru města Děčína (KSČM)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 59 hlasů.

Václav ŠENKÝŘ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


o.motl
2018-11-28 07:58
OLAF účelově zahájil vyšetřování dotačního podvodu? Vy jste
komik, pane Hájku. A těch 50 mega neoprávněně přidĕlených dotací
mohl získat jiný projekt.
hajek.jiri51
2018-11-28 00:16
Jaké demokratické, snad "demokratické". Jaký případ Čapí
hnizdo? Jde o účelově vyvolaný "případ", stejně jak
"korunové" akcie (tato bublin už v tichosti praskla), o něco
co ČR nestálo ani korunu, který roztočili přes vedení slouhovské
ČSSD (ta už začala přihřívat předvolební polívčičku) její
zlodějští donoři by se zbavili, nebo aspoň zkomplikovali život tomu,
kdo měl v programu m.j. boj z korupcí a tunelováním a měl k tomu
schopnosti a předpoklady. Hlavně chtěl skutečně něco dělat, a ne to
jen předstírat a mastit si a svým chlebodárcům a protežantům kapsy.
Jako politici "demokratickýck" stran.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.