Ilustrační FOTO - Pixabay

Německo má opět vyrovnaný rozpočet

Německo bude mít v příštím roce už pošesté v řadě státní rozpočet bez deficitu. Jeho návrh hlasy velké koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) schválil Spolkový sněm. Vyrovnaný by měl být i v letech 2020 až 2022.

Německo má vyrovnané nebo lehce přebytkové rozpočty od roku 2014, kdy se toho podařilo dosáhnout poprvé od roku 1969. Za exministra financí Wolfganga Schäubleho (CDU) se státní rozpočty s »černou nulou« staly ve spolkové republice v podstatě normou, jejíž prosazování nyní pokračuje i za úřadování Olafa Scholze (SPD).

Na rok 2019 počítá rozpočet s příjmy i výdaji ve výši rekordních 356,4 miliardy eur (9,3 bilionu korun), což je o necelých 13 mld. více než letos. Na investice půjde příští rok téměř 39 mld. eur. Nejvyšší jednotlivý rozpočet má tradičně ministerstvo práce a sociálních věcí se 145,3 mld. eur.

Právě příliš vysoké sociální výdaje kritizují opoziční svobodní demokraté (FDP), podle Levice zase tyto výdaje nedostatečně směřují za nejchudšími obyvateli. Zelení jsou pro navýšení výdajů na ochranu klimatu, protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) pak proti zvyšování evropských výdajů.

Vzhledem k většině, kterou velká koalice v parlamentu má, ale návrh rozpočtu prošel bez problémů (366 ku 284 hlasům) stejně jako rozpočtový výhled do roku 2022, který počítá s průměrným nárůstem příjmů i výdajů o 1,7 procenta ročně. Díky vyrovnaným rozpočtům se má během příštího roku zadlužení země dostat pod 60 % hrubého domácího produktu, což je limit stanovený takzvanými konvergenčními kritérii, která musí dodržovat členové eurozóny.

Rozpočty bez schodku jsou v Německu možné mimo jiné díky velmi dobré situaci na pracovním trhu a rekordním daňovým příjmům. Německé veřejné finance loni skončily celkově s přebytkem 36,6 mld. eur, který byl nejvyšší od znovusjednocení země v roce 1990.

Ekonomika ale kvůli autům v poklesu

Německá ekonomika se ve 3. čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci snížila o 0,2 %. Zaznamenala tak první mezičtvrtletní pokles od prvního kvartálu 2015. Potvrdily to konečné údaje německého statistického úřadu. Na vině byly podle agentury DPA především problémy automobilového průmyslu a slábnoucí vývoz. Export této na vývoz orientované ekonomiky se v letním kvartálu oproti předchozím třem měsícům snížil o 0,9 %. Dovoz naopak o 1,3 % vzrostl. Spotřeba se snížila o 0,3 %, domácnosti totiž podle statistiků váhaly kvůli novým pravidlům měření emisí a spotřeby automobilů WLTP s nákupem nových aut.  V meziročním srovnání ekonomika ve 3. čtvrtletí stoupla o 1,1 %. Ekonomové vzdor nepříznivému vývoji v letnímu kvartálu počítají s pokračováním konjunktury. Růst nicméně zpomalí.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.