Ilustrační FOTO - Pixabay

Dočkají se cyklisté zrušení nulové tolerance k alkoholu?

Budou moci cyklisté vyjet na cyklostezky a místní komunikace i po požití alkoholu? Senát se o to pokouší opakovaně, jeho další návrh na zrušení nulové tolerance k alkoholu u cyklistů na cyklostezkách, místních komunikacích a na silnicích třetí třídy nyní opět čeká na projednání v dolní parlamentní komoře. Ještě předtím se k němu vyjádří vláda.

Senátorská novela zákona o silničním provozu má uzákonit, že cyklisté by na cyklostezkách a silnicích třetích tříd směli řídit i v případě, pokud by měli v krvi maximálně 0,5 promile alkoholu. Znamená to, že by směli řídit i v případě, pokud by před jízdou vypili například dva decilitry vína nebo dvě desetistupňová piva. Podobnou toleranci mají například v Německu nebo v Rakousku. »V zahraničí toto funguje, já nejsem přesvědčen, že čeští občané jsou jiní než vedle v Německu nebo v Polsku, chovají se ukázněně,« hájil návrh senátor Jiří Vosecký (SLK).

Novelu odmítá ministerstvo dopravy i zdravotnictví. Negativně se k ní staví také stínoví ministři KSČM. »Cyklista je standardní účastník silničního provozu, ať je to na cyklistické stezce, na chodníku nebo na vozovce a v žádném případě žádný z účastníků silničního provozu nemůže být pod vlivem alkoholu,« řekl již dříve našemu listu stínový ministr dopravy KSČM Karel Šidlo. Zdůraznil, že v ČR platí nulová tolerance a na tom by se podle něj nic měnit nemělo. »Je tolik dopravních nehod způsobených lidmi pod vlivem drog a alkoholu s obrovskými tragickými následky, obrovskými škodami a především újmou na zdraví, že si neumím představit, že bychom souhlasili s rozvolněním silničního zákona tak, abychom povolili nějakou toleranci k alkoholu,« dodal Šidlo.

Navrhovanou úpravu odmítá také stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková. »Jakýkoli alkohol je pro cyklisty nebezpečný, snižuje jejich pozornost a odpovědnost. A i když kolo není auto, přesto cyklista může ohrozit lidi na cyklostezce nebo na silnici třetí třídy, kde už jezdí také auta, a může dojít k úrazům s fatálními důsledky nebo dlouhou dobou léčení. Na prvním místě musí být bezpečnost jak cyklisty, tak ale i dalších účastníků silničního provozu,« řekla Marková našemu listu.

Policisté mají důležitější úkoly

Proti zrušení nulové tolerance se staví také člen hospodářského výboru Sněmovny Leo Luzar (KSČM), který je sám velkým cyklistou. »Návrh mi připadá alibistický ve stylu ani nahá ani oblečená, protože cyklista jede i po hlavních komunikacích a zabránit se tomu nedá. Osobně jsem příznivcem nulové varianty, na druhé straně si ale myslím, že určitá míra tolerance pro cyklisty by tady měla být. Vše záleží na přístupu represivních orgánů. Policisté mají určitě důležitější úkoly, než je ‚buzerace‘ cyklistů na cyklostezkách, a když to dělají, tak ne z vlastní vůle, ale na pokyn někoho. Právě ten by se měl chytit za nos, jestli opravdu považuje jedno pivo u cyklisty za tak závažnou věc, že nutí policisty, aby ty kontroly na cyklostezkách prováděli,« řekl Luzar.

Naopak jeho kolega z poslaneckého klubu, jihomoravský poslanec Ivo Pojezný se zmírněním pro cyklisty souhlasí, ovšem jen na cyklostezkách. »Cyklistické stezky, které jsme tu vybudovali, samozřejmě vedou kolem sklepů a nic špatného nevidím na tom, když se tam někdo občerství,« řekl. I tak ale pro změnu zřejmě ruku nezvedne, vadí mu, že se týká také silnic 3. tříd. »S tím mám problém, aby mohl jezdit cyklista po požití alkoholu i po komunikacích, kde je provoz, tak to mi vadí,« dodal Pojezný.

Cílem novely je umožnit lidem využívat vinařských cyklostezek, které cíleně vedou vinohrady a v okolí vinných sklepů, a přispět tak k rozvoji turistiky. Popotahováni policií by podle předkladatelů neměli být ani ti, kdo si dají pivo při vyjížďce na kole po venkově. Návrh také počítá se snížením maximální pokuty pro cyklisty za porušení pravidel na 500 korun. Nyní jim hrozí až 20 000 korun.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 10 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jiri.suchanek
2018-11-27 11:22
Spousta rekreačních cyklistů co se motají na kolech někde kolem
rybníků skončí v hospodě u piva. Sport "na kole od hospody k
hospodě" je u nás velice rozšířen a provozován vlastně načerno
kvůli natvrdlým ministerstvům. Zrušením nulové tolerance k alkoholu
se nic nestane, vše zůstane jak bylo. Akorát ubyde zbytečné buzerace.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.