Ilustrační FOTO - Haló noviny

Asistenti zákonodárců si přilepší

Od začátku příštího roku budou zřejmě poslanci dostávat větší příspěvek na své asistenty. Sněmovní rozpočtový výbor schválil navýšení limitu na asistenty z dosavadních 45 tisíc na 49 tisíc korun měsíčně.

Zvýšení odměn pro asistenty schvaloval rozpočtový výbor naposled v listopadu 2016. Limit se tehdy zvýšil na 45 000 Kč měsíčně. Pokud má poslanec víc asistentů, musí se součet jejich odměn vejít do stanoveného limitu. Nejnižší částka, kterou může asistent dostávat, je tisíc korun. Schválený nárůst v zásadě odpovídá tomu, kolik dostanou přidáno zaměstnanci Sněmovny.

Zákon poslancům zajišťuje i peníze na jiné výdaje. Pokud nebydlí v Praze a nevyužijí ubytování v poslanecké ubytovně, mají k dispozici až 20 500 Kč na bydlení v Praze. Obdobně můžou využít i peníze na pronájem poslaneckých kanceláří ve svých volebních obvodech. Sněmovna před dvěma týdny schválila platovou novelu, která od příštího roku zbrzdí růst platů zákonodárců a dalších ústavních činitelů. Nově by jim platy měly vzrůst zhruba o devět procent, zatímco původně podle dosavadní platné úpravy měly vzrůst zhruba o 20 procent. Základní měsíční plat např. poslance a senátora by se měl podle novely zvýšit o 6500 Kč na 82 400 místo na 90 600 Kč. Novelu však ještě musí ještě projednat Senát a poté podepsat prezident.

Sněmovna před dvěma týdny schválila platovou novelu, která od příštího roku zbrzdí růst platů zákonodárců a dalších ústavních činitelů. Nově by jim platy měly vzrůst zhruba o devět procent, podle dosavadní platné úpravy se měly zvýšit zhruba o 20 procent. Základní měsíční plat zákonodárce by se měl podle novely zvýšit o 6500 Kč na 82 400 Kč místo na 90 600 Kč, zvýší se však rovněž platy ministrů, premiéra, prezidenta republiky a dalších činitelů. Novelu však musí ještě projednat Senát a poté podepsat prezident.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.4, celkem 7 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.