Ilustrační FOTO - Pixabay

Za centrové léky vydala VZP víc než loni

Léky předepisované specializovanými centry pro léčbu závažných nemocí stály Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) letos do konce září 7,5 miliardy korun. Loni to bylo ve stejném období o půl miliardy méně.

Novinářům to po jednání správní rady pojišťovny řekl její místopředseda Bohuslav Svoboda (ODS). Zdravotní pojišťovny ale s meziročním nárůstem počítají, vyčlenili ve zdravotně pojistných plánech více peněz. Celkově na začátku roku pojišťovny plánovaly za centrová léčiva vydat 16,5 miliardy korun.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

VZP má smlouvy o centrové péči s 21 ambulantními a 44 lůžkovými zařízeními. Podle Svobody rostou náklady především u pacientů s roztroušenou sklerózou, pacientek s nádory prsu nebo v oblasti hematoonkologie, kde jsou tyto léky používány nejvíc. »Vyšším tempem než náklady roste počet pacientů. Umožňuje léčit více pacientů za stejnou cenu,« vysvětlil Svoboda. Léčba jednoho stojí až miliony korun ročně.

Tyto moderní léky působí na molekuly a na pochody, které jsou typické pro buňky spojené s nádorovým nebo autoimunitním onemocněním a ve zdravých buňkách se buď nevyskytují, nebo jen v malé míře. Léčiva tak zlepšují či opravují schopnost sebeobrany organismu. Používají se například pro léčbu autoimunitních chorob, jako jsou lupénka, revmatoidní artritida a roztroušená skleróza, nebo rakoviny.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.