Na náměstí Piazza dei Miracoli se naklánějí kvůli jílovitému podloží všechny budovy, nejvíce však proslulá věž.. Ilustrační foto - wikimedia commons

Věž v Pise omládla o dvě staletí

Slavná věž v italském městě Pisa se přestala naklánět, dokonce se o kus napřímila díky inženýrským pracím, které mají tuto středověkou památku a jednu z hlavních italských turistických atrakcí zachránit.

»Věž v Pise je stabilní a její naklonění se nepatrně snížilo,« oznámil tým odborníků, který dohlíží na průběh restauračních prací a pozdně románskou zvonici (kampanilu) 17 let monitoruje. Profesor inženýrství na univerzitě v Pise Nunziante Squeglia, kterého citují italská média, uvedl, že »odklon věže vysoké 54,4 metru od svislé osy se snížil o čtyři centimetry«. Odklon je nyní o půl stupně menší než na přelomu tisíciletí. »Je to jako bychom ji z věku ubrali dvě staletí,« konstatoval další z odborníků týmu, profesor Salvatore Settis.

FOTO - wikipedia commons

Stavba mramorové zvonice začala v roce 1173. Kvůli jílovitému podloží se značně nakláněla už v době, kdy bylo dokončeno třetí poschodí a trvalo téměř století, než se ve stavbě pokračovalo. V té době získala i další »vadu na kráse«: tehdejší stavitelé se ve snaze eliminovat vliv vratkých základů rozhodli nejvyšší poschodí podložit. Věž se tím měla »dorovnat«, ale to se nepodařilo - zvonice už nebyla jen nakloněná, ale i prohnutá. Až ve 14. století mohli dělníci na vrcholek usadit nejtěžší ze všech sedmi zvonů, který vážil tři a půl tuny. Věž byla nakonec dokončena kolem roku 1350 (s náklonem 2,1 metru).

Zvonice se ale nakláněla dál a na počátku 90. let minulého století se od svislé osy odchylovala o více než pět stupňů, tedy o 4,5 metru. V té době odborníci prosadili její uzavření. Následující záchranné práce v letech 1993 až 2001, během nichž bylo podloží zpevněno, stejně jako věž, vedly ke zmenšení náklonu zvonice o 44 centimetrů. Náklady prací agentura AFP vyčíslila na 28 milionů eur (639,4 milionu Kč).

Klenot italské architektury stojí na náměstí Piazza dei Miracoli v Pise, kde se naklánějí všechny budovy, žádná však tolik jako proslulá památka. Věž slouží jako zvonice sousední baziliky Panny Marie.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.