Ilustrační FOTO - Haló noviny

Většina lidí vítá vládní politiku vůči migrantům

Zhruba dvě třetiny české veřejnosti mají strach z uprchlíků, kteří by se v České republice usadili. Ještě více se Češi, Moravané a Slezané obávají toho, že by se s jejich příchodem rozšířil v zemi islám. Bojí se toho 86 procent občanů.

V porovnání s rokem 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize, se tak jejich názory nijak nezměnily. Vyplynulo to z říjnového průzkumu agentury STEM. I přes přetrvávající strach z uprchlíků lidé přesto hodnotí jejich situaci v Evropě pozitivněji než před dvěma lety. Podle 31 procent dotázaných se tato situace za posledních 12 měsíců zlepšila, v roce 2016 bylo téhož názoru 15 procent lidí.

Přibylo i lidí, kteří považují českou politiku vůči uprchlíkům za správnou, od roku 2015 se jejich počet zvýšil o 15 procentních bodů na 67 procent. Pro veřejnost je tato politika i srozumitelnější, před třemi lety ji jako srozumitelnou vnímalo 42 procent lidí, před dvěma lety 30 procent a letos 52 procent lidí.

Ondráček: Obavy lidí chápu

»Jisté obavy a strach vyplývají z toho, že lidé mají možnost vidět, co se děje v zemích, kde k přijímání migrantů z muslimských zemí dochází a docházelo. Ať už je to Německo, Švédsko, či Francie. A s tím je spojený nárůst kriminality, popřípadě jde o problémy soužití. Lidé to samozřejmě vidí, vnímají a uvědomují si, jaké jsou naše hodnoty, a nechtějí o ně přijít. To je logické, a myslím, že to odpovídá realitě, která je,« reagoval pro Haló noviny místopředseda sněmovního bezpečnostního výboru Zdeněk Ondráček (KSČM).

»A jestli se posílila pozice lidí, kteří vnímají, že k tomu vláda něco skutečně dělá, jsem rád, že KSČM i já osobně jsme k tomu mohli přispět,« dodal Ondráček. Vláda globální pakt o řízené migraci, který měla podepisovat v Marakéši, i na základě zařazení požadavku komunistů na bod jednání programu Sněmovny, v první polovině listopadu zamítla, připomněl Ondráček.

Ukazuje se, že podíl lidí, kteří vládě v řešení uprchlické krize rozumí a její postup pokládají za správný, převažuje nad lidmi s názorem opačným. »Situace je odlišná od podzimu 2015, kdy spíše dominovali ti, kteří vládnímu postupu nerozuměli a neschvalovali ho,« uvedli autoři průzkumu.

Osobní odtažitý postoj k uprchlíkům mezi lidmi ale přetrvává. Pomoci uprchlíkům je ochotno 23 procent lidí, tedy zhruba stejně jako v roce 2016 nebo 2015. STEM provedl průzkum v době od 9. do 24. října mezi tisícovkou lidí starších 18 let.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 22 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-27 23:30
Většina lidí, dejme tomu, nejsou pitomci. Což bohužel, neplatí o
většině těch, kteří byli, v zastupitelské demokracii, jimi zvoleni.
Proto, aby se tento stav pokud možno eliminoval, by měli být poslanci
voleni metodou přímé volby v jedno-obvodovém systému. Ryby si ovšem
rybník jen tak nevypustí.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.