Ilustrační FOTO - Haló noviny

Chystá se novela zákoníku práce i důchodová komise

Vláda dostane připravovanou novelu zákoníku práce k projednání až poté, co se na ní dohodnou odbory a zaměstnavatelé.

»Jak zaměstnanci, tak zaměstnavatelé souhlasili s mým návrhem, aby před posláním zákoníku práce vládě jeho podobu obě strany stvrdily písemně,« řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Zdůraznila, že pokud shoda odborů a podnikatelů na novele pracovního kodexu nebude, kabinetu normu nepředloží.

Podpis dohody má zabránit průtahům při projednávání a doplňování dalších změn do novely ve Sněmovně. »Neměla by se opakovat situace z minulých let, kdy nastal v parlamentu chaos a předloha ho paralyzovala,« podotkla ministryně.

Ministerstvo práce zveřejnilo novelu zákoníku v létě. Upravuje mimo jiné navyšování minimální mzdy. Podle návrhu by se nejnižší výdělek v Česku měl od roku 2020 zvyšovat tak, aby vždy od ledna odpovídal polovině průměrné mzdy z předloňska.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) jako největší odborová centrála navržený model pravidelného navyšování minimální mzdy podporuje. Chce se na něm nejdřív ale dohodnout se zaměstnavateli a členy vlády. Po předvídatelném stanovení nejnižšího výdělku volají dlouhodobě i zaměstnavatelé. Už dřív mluvili o tom, že by podíl měl činit ale nejvýš 40 procent průměrné mzdy.

Minimální mzda letos dosahuje 12 200 korun. Od ledna se zvedne o 1150 korun na 13 350 korun. Odbory žádaly růst o 1500 korun, zaměstnavatelé souhlasili s přidáním o 800 korun. Vládní ČSSD nejdřív podpořila požadavek odborářů, poté ustoupila na 1200 korun. ANO se klonilo k navýšení o tisícikorunu, později o 1100 korun.

Maláčová uvedla, že od jara začne její resort postupně představovat návrhy reformních změn v různých oblastech. »Říká se, že jen navyšujeme. Je to pravda, naplánovali jsme si to na první měsíce vládnutí. Jsou to věci, které jdou udělat ‚poměrně jednoduše‘. Ministerstvo pracuje na reformách,« řekla ministryně. Zmínila úpravu důchodového systému, zavedení dlouhodobé péče, balíček na podporu zaměstnanosti, prorodinná opatření a patnáct kroků k boji s chudobou a ke zlepšení situace v ghettech.

Vláda se v programovém prohlášení zavázala, že vytvoří důchodovou komisi, která reformu penzí navrhne. Na vzniku komise se dohodly koaliční strany. Už dříve si vybraly dvě témata, jimž se chtějí věnovat, a to řešení nízkých penzí žen a dřívější důchod pro lidi v náročných profesích. Maláčová za »největší výzvu« označila zavedení dlouhodobé péče, a to kvůli stárnutí společnosti. Prorodinná opatření mají přispět ke sladění práce a rodiny a zvýšení porodnosti, dodala ministryně.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 9 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.