Ilustrační FOTO - Pixabay

Koalice se dohodla na zvýšení rodičovského příspěvku

Rodičovský příspěvek by se mohl podle dohody vládních stran zvýšit od roku 2020, a to o 80 000 korun na celkem 300 000 korun. Přidání by ročně mělo stát kolem devíti až deseti miliard korun. KSČM, která o zvýšení rodičovského příspěvku usiluje dlouhodobě, dohodu uvítala.

Vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů v programovém prohlášení slíbila, že zvýší rodičovskou na 300 000 korun. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) už dřív řekla, že by se měl příspěvek zvednout ve dvou etapách. Nejdřív by rostl příští rok od července o 40 000 korun, do konce volebního období pak ještě o dalších 40 000 korun. Nyní se ANO a ČSSD dohodly, že částka poroste rovnou o 80 000 korun od ledna 2020.

»Zavázali jsme se v koaliční smlouvě. Pokud to je priorita, je povinnost peníze (v rozpočtu) zajistit. Minimálně to bude devět až deset miliard korun ročně,« řekla novinářům ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní je dobrá zpráva, že se nemusí hledat finance na navýšení uprostřed roku, ale rovnou se s nimi bude počítat v rozpočtu na rok 2020.

»Se zvýšením rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun souhlasíme, vnímáme, že nynějších 220 tisíc je pro rodiny, které se rozhodnou být doma s dětmi, velice malá částka a často se dostávají do velkých propadů v příjmech,« reagovala pro náš list stínová ministryně práce KSČM Hana Aulická Jírovcová. Proto komunisté podle ní usilují dlouhodobě o navýšení příspěvku. Tomu, že k navýšení dojde až od roku 2020 ale prý rozumí. »Státní rozpočet bude příští rok zatížen dalšími rozhodnutími, takže to, že k navýšení dojde až od roku 2020, vnímáme jako určitý kompromis. Samozřejmě bychom uvítali, kdyby to bylo od příštího roku, ale jsme rádi, že k tomu zvýšení na 300 tisíc korun vůbec dojde,« dodala Aulická.

Stínová ministryně práce KSČM Hana Aulická Jírovcová.

Nesystémový krok Maláčové

Opatrněji se již staví k rozhodnutí Maláčové předložit návrh na zvýšení životního a existenčního minima o 11 procent od ledna. Ministryně novinářům řekla, že v rozpočtu svého resortu na to našla 454 milionů korun. Schillerová by částky zvedla až od roku 2020, současně by ráda provedla komplexní revizi předpisů o životním minimu.

Stejný postup by zvolila také Aulická. »Chápu ministerstvo práce, že chce tyto dávky zvýšit, protože opravdu se velice dlouho nevalorizovaly, na druhou stranu bych dala přednost tomu, udělat komplexní revizi nepojistného dávkového systému a až potom přistoupit k valorizaci některých dávek,« řekla Aulická. Výhodnější by podle ní bylo zjistit, jak jsou jednotlivé dávky využívány, jaká je potřebnost, zda vůbec jsou některé dávky nutné a zda celý systém nezjednodušit. »Opravdu nevíme, jak jsou ty finance vynakládány, jestli systémově nebo ne. Neustále se hovoří o tom, že rozpočet ministerstva práce je velice napjatý, proto by mě zajímalo, kde paní ministryně ty avizované miliony vzala, nicméně si opravdu myslím, že nejdřív by se měla udělat revize celého dávkového nepojistného systému a až potom se bavit o navyšování, jinak to je další nesystémový krok, který teď vidíme velice často,« dodala Aulická.

Minimum se zvedlo naposledy v lednu 2012. Pro samotného dospělého činí 3410 korun, pro děti a další dospělé v rodině je nižší. Existenční minimum je 2200 korun. Maláčová navrhuje navýšení od ledna zhruba o 11,4 procenta, tedy na 3800 korun pro dospělého. Existenční minimum by činilo 2450 korun. Na přidání od ledna je podle Schillerové už pozdě. »Je to málo reálné, ale bavit se o tom budeme,« řekla.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 5 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.