Ilustrační FOTO - Pixabay

Mezi zahraničními pracovníky u nás teď nejvíc přibývá Západoevropanů

Loni pracovalo v České republice více než půl milionu cizinců, o 379 000 více než v roce 2004. Přibývá zejména těch s vyšším vzděláním a ze západní Evropy.

Od vstupu do Evropské unie se počet pracujících cizinců v ČR za čtyři roky zdvojnásobil, plyne z dat Českého statistického úřadu, ministerstva práce a ministerstva průmyslu zpracovaných v analýze poradenské společnosti BDO.

Od vstupu do EU v ČR značně přibylo zaměstnaných cizinců z ekonomicky vyspělejších zemí. Zatímco na přelomu tisíciletí jich zde pracovaly desítky, v posledních letech jsou v ČR ekonomicky aktivní tisíce Západoevropanů. Nejvíce, přes sedm tisíc, jich pochází z Německa. Jejich počet se za sledované období ztrojnásobil.

Podle Lukáše Hendrycha z BDO jde zpravidla o vzdělané specialisty či řídící pracovníky, kteří působí zejména v Praze a Brně.

Více než 80 procent zahraniční pracovní síly pochází ze sedmi zemí bývalého východního bloku. Většinou jde o pracovníky s nízkou kvalifikací, kteří nacházejí uplatnění ve stavebnictví a výrobním odvětví. Zaměstnanců ze zemí jako jsou Ukrajina a Rumunsko přibylo 101 000. Počet těchto pracovníků, kteří až na výjimky vykonávají nízce kvalifikovanou práci, vzrostl o 238 %.

Výkon práce s nízkou kvalifikací není možné zobecnit pro pracující pocházející z Ruska a Slovenska. Právě nejbližší východní soused je ze 79 sledovaných zemí největší zásobárnou pracovníků - cizinců pro tuzemské hospodářství. Mnoho mladých Slováků studuje české vysoké školy a po jejich absolvování zde zůstávají pracovat.

Významnou ekonomicky aktivní národností v ČR jsou Vietnamci. V roce 2008 se jejich počet pohyboval okolo 50 000. Během dalších sedmi let nastal výrazný odliv a až v poslední době mírně stoupl nad 30 000 pracujících.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.