Ilustrační foto - wikimedia commons

Drahý kostel místo škol, nemocnic, či kanalizace

Rumunská pravoslavná církev otevřela minulou neděli v Bukurešti novou pravoslavnou katedrálu, označovanou za nejvyšší na světě, kvůli výšce dosahující 120 metrů.

Radost ale podle serveru Balkan Insight kalí sporné využití veřejných peněz na tento obří projekt. »Jsem si jistá, že všichni lidé z naší vlády půjdou rovnou do nebe za to, že zaplatili tak megalomanský projekt,« řekla serveru dvaatřicetiletá Ioana Dumitrescuová. »Žijeme v zemi, kde starostové raději soutěží v pořádání náboženských poutí, než aby se starali o postavení škol a nemocnic či zlepšení městské dopravy. Nemáme na předměstí Bukurešti pořádné cesty, ani kanalizaci, ale máme 'katedrálu pro lidi'. Jsem si jistá, že Bůh z toho není šťastný,« dodala.

Okolo katedrály z červených cihel, hned vedle sídla parlamentu, prochází každý den cestou do práce, podobně jako mnoho dalších obyvatel Bukurešti. A mnoho z nich kritizuje politiky z různých stran, že na gigantickou stavbu druhé největší pravoslavné katedrály v Evropě (po bělehradském chrámu svatého Sávy) vynaložili spoustu peněz z veřejných prostředků, ale seškrtali výdaje na infrastrukturu, výzkum či dokonce národní bezpečnost. Někteří však krok vlády chválí.

Nápad postavit velkou pravoslavnou katedrálu sahá až do roku 1877, kdy Rumunsko těžilo z války mezi carským Ruskem a Otomanskou říší. Rumunsko, které tehdy tvořilo jen Valašsko na jihu a Moldavsko na východě a v jehož čele stál král Carol I., bývalý pruský princ, získalo podobně jako Srbsko, Černá Hora a Bulharsko nezávislost po porážce otomanského impéria. Král Carol pomýšlel na to, že kromě národního divadla, národní banky a vládních institucí potřebuje Rumunsko kvůli národní identitě také velkou katedrálu. Projekt znovu ožil po první světové válce v roce 1918, kdy země získala od poraženého Rakousko-Uherska Transylvánii, a zrodilo se moderní Rumunsko. Projekt byl ale na celá desetiletí odložen kvůli nedostatku peněz. Katedrála by podle církve měla stát 400 milionů eur (asi 10,4 miliardy Kč), včetně obrazů a dalších uměleckých děl. Umístění sice nepovažovala za nejlepší, ale nakonec jej akceptovala - jako odškodnění za pět kostelů, které padly za oběť budování Paláce lidu, nynějšího sídla parlamentu.

Jak se blížilo výročí 100 let moderního Rumunska, vláda a radnice přispěly, aby stavba, jejíž výška překonává i moskevský chrám Krista Spasitele, byla včas hotova. Kabinet kvůli dodatečným 15 milionům eur na stavbu seškrtal výdaje na instituce a vědu, čímž se dostal do sporu s prezidentem. A starostka Gabriela Fireaová před týdnem slíbila další dva miliony na dokončení. Vláda na projekt vynaložila 100 milionů eur ve snaze naklonit si církev, což se u voleb vyplácelo.

Patriarchát v pondělí uvedl, že ze 110 milionů eur (asi 2,86 miliardy Kč), které dosud vynaložil, pouze čtvrtina pocházela z darů. Zbytek byl z veřejných peněz, na které má církev nárok, jak tvrdí. Katedrála je hotova z 95 %, ale nelze prý odhadnout, kolik ještě bude stát zbytek. Vše by mělo být hotovo do roku 2024.

Nová pravoslavná katedrála v Bukurešti ovšem není nejvyšším kostelem.

Nejvyšší chrámovou stavbou na světě je gotický luterský dóm v Ulmu, jehož věž je vysoká 161,5 metru. Dokončena byla v roce 1890. Následuje Bazilika Panny Marie Královny míru, která se nachází v hlavním městě Pobřeží slonoviny Yamoussoukru. Byla otevřena roku 1990, vysoká je 158 metrů. Třetí místo drží gotická katedrála v Kolíně nad Rýnem, jejíž dvě věže se vypínají do výšky 157 metrů.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.8, celkem 10 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-27 23:48
No, za poněkud velikášského Nicolae byl postaven mamutí vládní
palác. Ale jinak s tou nenažranosti kazatelů Kristova učení o chudobě
souhlas. A taky s tou Ukrajinou. V HaNo si asi neuvědomují, že i malý
kámen může zčeřit hladinu mainstreamu. Nebo se jim nechce? Nebo je
někdo takto diriguje?
jiri.suchanek
2018-11-27 22:56
Ještě jsem nikdy nikde nečetl ani neslyšel, že by komunisti schválili
nějaký nový kostel. Zato se osvědčili v bourání těch
stávajících. Ani tento článek nevyznívá jinak.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.