Ilustrační FOTO - Pixabay

První mezinárodní konference proti základnám

První mezinárodní konference proti vojenským základnám USA a NATO proběhla 16.-18. listopadu 2018 v Liberty Hall v irském Dublinu. Účastníci přijali tiskovou zprávu, v níž se uvádí:

Na konferenci bylo přítomno téměř 300 účastníků z více než 35 zemí z celého světa. Na konferenci promluvili řečníci zastupující země ze všech kontinentů, včetně Kuby, Argentiny, Brazílie, Kolumbie, Spojených států, Itálie, Německa, Portugalska, Řecka, Kypru, Turecka, Polska, Spojeného království (Velké Británie a Irska), Irské republiky, České republiky, Izraele, Palestiny, Keni, Demokratické republiky Kongo, Japonska a Austrálie.

Tato konference byla prvním organizovaným úsilím nově zahájené Globální kampaně proti vojenským základnám USA a NATO. Tvoří ji více než třicet pět mírových, právních a ekologických organizací. Podporuje ji více než sedm set dalších organizací a aktivistů z celého světa. Účastníky na mezinárodní konferenci přivedl souhlas se zásadami, načrtnutými ve společném prohlášení Globální kampaně, které účastníci konference přijali.

Účastníci konference vyslechli - a sdíleli se zástupci organizací a hnutí bojujících po celém světě za zrušení zahraničních vojenských základen - fakta o agresích, intervencích, úmrtích, ničení a poškozování zdraví a životního prostředí, jež způsobily vojenské základny celému lidstvu vedle hrozeb a porušování svrchovanosti »hostitelských« zemí.

Účastníci a organizátoři konference zásadně souhlasili, že nejen odmítají všechny vojenské základny, ale považují téměř tisícovku vojenských základen USA a NATO, zřízených po celém světě a představujících hlavní pilíře globální imperialistické nadvlády USA, států NATO a Evropské unie, za největší ohrožení míru a lidstva. Konstatovali, že všechny musí být všechny zavřeny. Vojenské základny států NATO jsou vojenským vyjádřením imperialistického zasahování do života svrchovaných zemí ve jménu dominantních finančních, politických a vojenských zájmů kvůli kontrole nad energetickými zdroji, dopravními trasami, trhy a sférami vlivu. Jsou i jasným porušováním mezinárodního práva a Charty OSN.

Účastníci konference vyzývají organizace a hnutí, jež souhlasí s výše uvedeným, aby úzce a koordinovaně spolupracovaly v rámci Globální kampaně na organizování a mobilizování veřejnosti celého světa proti vojenským základnám USA a NATO.

Spolu výzvou k uzavření vojenských základen USA a NATO jsou účastníci přesvědčeni, že uzavření základen a vojenských zařízení v určitých zemích a oblastech vyžaduje zvláštní pozornost mezinárodního hnutí. Patří sem například americká základna Guantanamo na Kubě, základny USA na Okinawě a v Jižní Koreji, v německém Rammsteinu, v Kosovu a staré i nové základny USA a NATO v Řecku a na Kypru, zřízení nového Afrického velitelství USA (US African Command; AFRICOM) s přidruženými vojenskými základnami v Africe, četné základny NATO v Itálii a Skandinávii, letiště Shannon v Irsku používané jako vojenská základna USA a NATO, a nově zřízené základny Spojených států, Francie a jejich spojenců na syrském území a kolem něj.

K pokračování společné globální kampaně v solidaritě se spravedlivou věcí národů v boji proti zahraničním vojenským agresím, okupacím a zasahování do jejich vnitřních záležitostí a proti ničivým dopadům činnosti těchto základen na životní prostředí a zdraví, účastníci souhlasili s doporučením a podporou koordinovaných akcí a iniciativ v příštím roce, jež posílí globální hnutí a rozšíří činnost a spolupráci a posunou je kupředu.

Konference podporuje globální masové mobilizace proti Summitu k 70. výročí NATO, který má být 4. dubna 2019 ve Washingtonu, a související protesty v členských zemích NATO i jinde ve světě, jako další krok k tomuto cíli.

Deklaruje solidaritu s desítky let trvajícími snahami kubánského lidu o navrácení území Guantanama, nezákonně okupovaného Spojenými státy, a vyhlásila podporu 6. mezinárodnímu semináři za mír a zrušení zahraničních vojenských základen, který připravuje sdružení MOPAZ na 4.-6. května 2019 v Guantanamu na Kubě.

Účastníci vyjádřili nejsrdečnější díky a vděk Irské alianci za mír a neutralitu (PANA) za velkorysou pohostinnost a podporu při uspořádání této historické konference.

(za)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 18 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


joska.korinek
2018-11-28 15:56
To je od Irů hezké, ale zbrojaři, zejména američtí, tím nadšení
určitě nejsou. Ne snad proto, že by sami chtěli válčit, či nějakou
válku vyhrát, ale co s plnými sklady munice, min a bomb
nejrůznějších druhů? Jim stačí rozšťourat někde nějaký
konflikt, dodat tam zbraně a zpovzdálí se dívat, jak se hlupáci perou.
A když by snad bojovnost polevovala, ochotně vypomohou třeba i leteckou
technikou roztřískat stovkami tun bomb nějaké město, podezřelé z
ukrývání nepřátel, či „zakázaných“ zbraní. Jsou potom dokonce
ochotni pomoct s obnovou zničeného. A ani peníze za to třeba
nežádají, stačí ropa, ruda a pod. Jsou to zkrátka dobráci,
přátelé našich vládců.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.