Zapadlá zpráva

Ve víru událostí málem zapadla mezi nezajímavé zpráva, která měla mít i pro nás větší význam než »partyzánská akce« madame Slonkové a spol. Chápu, že zadání těch, kteří na jejich akci měli zájem, by nebylo pro ně a Seznam tak lukrativní. Nebyla by naděje si zopakovat »Bratislavu« a prostřednictvím ulice svrhnout premiéra, který přece jen něco dokázal a lidem přinesl jisté sociální úlevy. To se ovšem ani u nás nesmí. Ti, co pak míří do ulic a křičí, nevědí, že vlastně sami nad sebou vyhlašují ortel, který by i jim v budoucnu mohl zkomplikovat život. Věřím ovšem, že »bratislavská varianta« pravici nevyjde, a to nejen proto, že prezidentem České republiky je Miloš Zeman.

Ta zpráva, kterou ČTK zveřejnila a byla vlastně převzata z německé DPA, nás informovala o tom, že dospělí migranti, tolik prosazovaní i naší pravicí, přicházejí do Spolkové republiky, aniž - z 58 procent - mají doklady. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky se, jak jsme se ze zprávy dozvěděli, domnívá, že většinou je nemají záměrně. Tak se nelze ani dopátrat, zda jde skutečně o prchající Syřany nebo třeba Turky bojící se dalších represí spojených s pučem proti Erdoganovi. Pomiňme to, že vlastně »zemi původu« si tito lidé mohli vymyslet, a pokusme se věřit, že skutečně odtud pocházejí. Pak doklady v době příchodu do SRN nemá 21 procent Syřanů, 24 % Turků, 88 % Afghánců, 89 % Eritrejců, 95 % Alžířanů, 97 až 99 procent Nigerijců, Somálců, Guinejců a Gambijců. Co to znamená, si lze velmi rychle odvodit.

Je jistě možné, že doklady mohly být například ve válčící Sýrii zničeny, že se mohly ztratit při dlouhé cestě do Evropy, ale jsou svědectví, nikoli z tohoto průzkumu, ale z dřívějších zpráv, že těsně před hranicemi Evropské unie anebo už za »pochodové vlny« migranti své doklady úmyslně ničili nebo zahodili.

Souběžně byly zkoumány i nemoci, s nimž do Německa přijeli. V jednom nedávném serveru jsme mohli číst i o takových, které se v Evropě už dávno nevyskytují a jsou dokonce velmi nakažlivé. Pochopitelně velké zastoupení je těch, kteří trpí nemocemi psychickými (11,4 %), což na jedné straně může být důsledkem války v jejich zemi, ale zároveň i stresující cesty za »vysněným snem«, velmi podporovaným překupníky a neuváženými prohlášeními dokonce i německé premiérky Merkelové v nedávné minulosti.

Chápu také, proč – s ohledem na migrační vlnu a situaci v zemích, odkud migranti pocházejí – byla vytvořena tzv. Istanbulská dohoda, ale chápu zároveň i naši vládu, že se k ní odmítá připojit. Problémy tam řešené jsou pro nás minulostí a jednotlivé excesy umíme řešit jinak.

Záležitost migrace však zůstává, a pokud bychom dále zachovávali v Evropě takové postoje, jako zastáváme nyní, dostaneme se do těžko řešitelných situací. Ne každý z migrantů utíká před nebezpečím. Velká část, neodvažuji se napsat většina, i když i to je možné, jde za lepšími životními podmínkami a často i za státními příspěvky v SRN, aniž se chtějí zapojit do pracovních procesů. Těch několik desítek dětí, které chce přijmout europoslankyně Šojdrová, není humanitární čin, ale rozevření dveří pro další a další ústupky namísto toho, abychom samotný problém řešili v místě jeho vzniku, byť i za našeho příspěvku.

Milan ŠPÁS


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 63 hlasů.

Milan ŠPÁS

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.