Potřebujeme migranty?

Často se zamýšlím nad nejrůznějšími úvahami o nebezpečí migrantů, varováním před zanášením zvyků a mravů, odporujícím našim tzv. evropským hodnotám, o tom, jak »cizáci« berou práci našincům a dalšími apokalyptickými úvahami o islamizaci Evropy. Zpravidla zjišťuji, že jde o přejaté, ničím nepodložené představy ustrašených měšťáčků přesvědčených, že jsme pupkem Evropy (ne-li celého světa). Základní otázka zní: kdo jsou migranti, kolik jich je, jsou potřební? Jde o běžence, nebo migranty v pojetí OSN? Jde o migranty politické, či ekonomické? Jde vůbec o migranty v klasickém chápání, nebo příslušníky cizích států, žijící a pracující v České republice?

Podle zprávy MPSV ČR bylo u nás v červnu zaměstnáno celkem 497 000 cizinců (z toho 50 000 ze států západní Evropy). Ze států celé Evropské unie u nás pracovalo asi 230 000 lidí (nejvíce ze Slovenska, Německa, Polska a Bulharska). Zbývajících cca 270 000 zahraničních zaměstnanců pocházelo především z Ukrajiny, Vietnamu, Ruska, Číny a USA. Pro úplnost: dále u nás žije téměř 150 000 nezaměstnaných členů jejich domácností. Podle některých odhadů u nás pobývá až 200 000 dalších cizinců - ilegálů. To je neskutečný kadlub nejrůznějších světových názorů, sociálního postavení, idejí, náboženství, politických vizí. Jak se s tím vyrovnávají naši měšťáčkové na jedné, a multikulturní fanatikové na druhé straně, jsem se zatím nedověděl. Kritici ani stoupenci dohod z Istanbulu či z OSN jsou odpověď dosud dlužni.

Zajímavým poznatkem je trvalý nárůst pracovníků ze Západu, navzdory tomu, že přicházejí do státu ekonomicky zaostávajícího, s nižšími příjmy a obtížným jazykem. To je ale neomezuje, neboť jdou za prací (nikoli jen do manažerských pozic, nýbrž často i do manuálních provozů), za zkušenostmi i za podstatně nižšími životními náklady. Zajímavé v tomto směru je zjištění, že některé státy EU (Francie, Itálie), dokonce i na oficiální bázi připravují podmínky pro »vývoz« svých nezaměstnaných do Česka. Příkladem může být projekt Czech Emploi spuštěný francouzskou ambasádou v Praze. Z nestátních projektů jsou velmi aktivní provozovatelé center sdílených služeb. Jak s tím jdou dohromady stížnosti našich zaměstnavatelů a historicky nejnižší míra nezaměstnanosti? Dokážou se s tím poprat naši absolventi zejména humanitních směrů bez praxe, bez zkušeností a většinou i bez zájmu?

Potřebujeme tedy migranty? Nepochybně ano. Nejméně do doby, než se zásadně změní situace na trhu práce a zejména změní myšlení a jednání establishmentu v hospodářské politice státu orientací na kvalitu, efektivnost, inovace. Je to mj. i významný nástroj předcházení obavám z militantní náboženské nežádoucí migrace třeba z Blízkého východu či Sahelu.

Ladislav ŠAFRÁNEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 29 hlasů.

Ladislav ŠAFRÁNEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.