Prameny Vltavy na Šumavě vyschly

Pouhé čtvrtstoletí restaurace kapitalismu stačilo k tomu, aby se lesy v české kotlině a moravských úvalech dostaly do současného neutěšeného stavu. Ekologická katastrofa neklepe na naše dveře, ale s plnou silou se již vlomila dovnitř.

České, moravské a slezské lesy nám dnes a denně hynou před očima. Svádění viny na sucho a vedro, které zneužil zlý brouček jménem lýkožrout smrkový, je zavádějící. Co prý naděláme proti mocné přírodě a božskému vládci Všehomíra. Poslechněme si raději moudro ze Šumavy o tom, že si příroda pomůže sama. Vždyť ani nejvyšší církevní hodnostáři, kteří prý mají k Bohu nejblíže, se neodváží ani ceknout, natož svolávat procesí proti suchu, vedru a kůrovci.

Každému, kdo by se odvážil vyslovit názor, že přírodní zdroje – vzduch, voda, lesy a nerostné bohatství – mají celospolečenský význam a nepatří do rukou chamtivých kupčíků, hrozí, že bude v lepším případě označen za nebezpečného extremistu a v horším případě za přívržence tzv. zločinné ideologie, pro kterého by upálení na hranici kůrovcového dřeva bylo příliš mírným trestem.

Biologické hodiny se však nenechají ošálit žádnou tržní demagogií. Neúprosně tikají dál a jejich ručičky se začínají blížit onomu pověstnému »za pět minut dvanáct«, a to nejenom v naší zemi, ale v celém globálním prostoru.

Pokud lidstvo věc zachování zdravého životního prostředí neuchopí pevně do svých rukou, čeká ho nezáviděníhodný osud. Nechť je nám varovným signálem, že poprvé za více než tisícileté historie našeho národa vyschly na Šumavě prameny Vltavy, a to »díky« fanatické ochraně kůrovce.

Mějme to na paměti při pohledu na Vltavu z pražských mostů, Vyšehradu, Dívčích hradů, Kavčích hor, Strakovy akademie a Hradčan…

Antonín ROHÁČEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 44 hlasů.

Antonín ROHÁČEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kozpav
2018-11-28 18:35
OK pane Roháček.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.