Ilustrační FOTO - Haló noviny

Kneset je k neúčasti poslanců přísnější než Sněmovna

Marnění času. Tak označil páteční hlasování o nedůvěře vládě Andreje Babiše (ANO) prezident Miloš Zeman. Poslanci měli podle něj raději schvalovat zákony. Poznamenal, že jich v poslední době dostává k podpisu »poněkud málo«.

Prezident to řekl v Jeruzalémě českým novinářům. Zároveň ocenil nápad izraelského parlamentu, který trestá snižováním platu poslance s vysokou neúčastí na jednáních. Miloš Zeman poznamenal, že jako prezident dostává k podpisu zákony. »Zarazilo mě, že v poslední době je zákonů poněkud málo. Když nyní vidíte, že parlament strávil sedm hodin čistého času diskusí, která měla předem jasný výsledek, tedy neprojednal ani jeden zákon, tak když budu velmi zdvořilý, tak toto zasedání Poslanecké sněmovny označím jako marnění času,« řekl. Opozice pro vyslovení nedůvěry měla 92 hlasů, potřebovala jich 101. Poslanci ANO a KSČM vládu podpořili, vládní sociální demokraté odešli ze sálu, což kabinetu neuškodilo.

»Pokud jde o prezidentův názor na pomalou práci Sněmovny, resp. na to, že se ‚zabývá kdečím‘, tedy politickými šarvátkami, má Miloš Zeman pravdu jen částečně,« je přesvědčen předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik, který to řekl Haló novinám s tím, že Sněmovna není jen fabrikou na zákony, ale rovněž místem k otevřené politické diskusi.

Miloš Zeman při své cestě navštívil i izraelský parlament Kneset. Ten provozuje informační systém, díky němuž se voliči dozvědí o účasti či neúčasti svých zástupců na jednáních. Fotografie poslanců je na obrazovce. Pokud je člen parlamentu nepřítomen, je šedivá, pokud se nachází v budově, je barevná. Když má poslanec vyšší než 30procentní neúčast, snižuje se mu plat.

Kováčik: Poslanci KSČM nemají s absencemi problémy

Miloš Zeman řekl, že jako předseda Sněmovny navrhoval evidenci nepřítomnosti. »S tím, že by se jim (plat) snižoval o třetinu, podruhé o dvě třetiny a pak by pracovali zadarmo,« podotkl. Většina poslaneckých klubů byla podle něj proti, protože zřejmě převážily materiální zájmy. »Já sám se domnívám, že to je rozumný nápad, a pokud má v praxi efekt, to znamená vede k vyšší účasti, tak kdyby nový předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) ho chtěl aplikovat, bude mít moji plnou podporu,« řekl k izraelskému systému.

»Jednání Sněmovny i jejích orgánů jsou vesměs veřejná. Mnohá přenáší i Česká televize nebo je vysílá ze záznamu. Lidé se tedy dozvídají, kdo je přítomen, je či není z jednání omluven. Vyplývá to z každého hlasování,« zdůraznil pro náš list Pavel Kováčik. Systém platný v ČR není podle něj úplně nedokonalý. Dodal ještě, že poslanci KSČM rozhodně nedisciplinovaností netrpí. V každém volebním období mají tradičně nejvyšší účast na jednáních dolní komory parlamentu i jejích orgánů.

Český zákon umožňuje postih jen za neomluvené absence poslanců a senátorů na jednáních příslušné parlamentní komory nebo jejích orgánů. Pokud by se zákonodárce bez omluvy nezúčastnil během jednoho měsíce dvou dnů jednání, ztratil by nárok na polovinu platu a náhrad. Při neomluvené účasti na čtyřech dnech jednání by přišel o celý plat i náhrady. Sankce se však nevyužívají vzhledem k tomu, že poslanci a senátoři dbají na to, aby svou nepřítomnost vždy včas omluvili kvůli služebním cestám, pracovním, zdravotním nebo rodinným důvodům.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 14 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.