Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán. FOTO - wikimedia commons

Žádost o vyšetřování

Nevládní organizace Human Rights Watch (HRW) požádala argentinské úřady, aby zahájily vyšetřování saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu a kvůli porušování lidských práv ve válce v Jemenu.

Saúdský korunní princ, který podle mnohých stojí za říjnovou vraždou novináře kritického vůči vládě v Rijádu, se koncem týdne v Buenos Aires zúčastní summitu skupiny G20. Právě při této příležitosti podala HRW podnět prokuratuře v Argentině. Její ústava totiž zakotvuje univerzální jurisdikci pro válečné zločiny a mučení, takže argentinské úřady mohou vyšetřovat a soudit takové zločiny bez ohledu na to, kde byly spáchány. HRW se mimo jiné odvolává na zprávu CIA a tvrdí, že podle této zprávy »je velmi pravděpodobné«, že vraždu novináře si osobně objednal korunní princ.

HRW ve svém podnětu k argentinské prokuratuře zmiňuje i válku v Jemenu, kde sunnitská Saúdská Arábie pomáhá tamní vládě v boji proti šíitským povstalcům od roku 2015. HRW argumentuje leteckými útoky a užíváním zakázané munice proti jemenským civilistům ve školách, nemocnicích či mešitách.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-27 23:36
Do těhle věci a i jiných, ezpn, by měla "rýt" ve dne v noci,
při všech možných příležitostech, včetně "nezávislých"
HaNo.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.